Komiteti për Mbrojten e Gazetarëve/ Nju York/ Duhet hetim urgjent ndaj dhunës që policia ushtroi me gaz dhe ujë ndaj gazetarëve në protestën e 8 janarit

105
Sigal

 

Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve, me qendër në Nju Jork, një nga organizatat më të rëndësishme për median në botë, ka reaguar për dhunën që u ushtrua mbi gazetarët më 8 janar.KMG kërkon që të ketë një hetim të plotë dhe të shpejtë për sulmet e policisë mbi gazetarët që po mbulonin protestën.“Autoritetet shqiptare duhet të hetojnë me shpejtësi dhe tërësisht sulmet e policisë ndaj gazetarëve që mbulojnë një demonstratë të fundit, të mbajnë përgjegjësi përgjegjës dhe të sigurojnë që reporterët të mund të mbulojnë ngjarje me interes publik pa frikën e lëndimit, tha Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve.

Më 8 janar, në Tiranë, kryeqytet, qindra protestues sulmuan selinë e partisë kryesore opozitare të Shqipërisë mes një beteje të brendshme mbi udhëheqjen e partisë dhe policia e rebelëve hodhi gaz lotsjellës dhe topa uji që goditën të paktën nëntë gazetarë, sipas raporteve të lajmeve. dhe një gazetar në vendngjarje që foli meKMGJ, ” thuhet në deklaratë.

Më tej, KMG thekson se gazetarët u sulmuan me gaz lotsjellës dhe topa uji.

“Gazetarët në Shqipëri duhet të jenë në gjendje të mbulojnë protestat pa frikë se do të sulmohen nga policia”, tha Gulnoza Said, koordinatore e programit të     KMGJ-së për Evropën dhe Azinë Qendrore, në Nju Jork.

“Autoritetet shqiptare duhet të hetojnë përdorimin e fundit nga policia të gazit lotsjellës dhe topave të ujit ndaj gazetarëve që mbulojnë një demonstratë në Tiranë dhe të sigurojnë që oficerët përgjegjës të mbajnë përgjegjësi.”Shtatë punonjës të transmetuesit privat Ora News – operatorët e kamerës Ermal Noka, Esmerald Jahelezi dhe Alban Xhokaxhi, dhe reporterët Everest Dedaj, Fjorela Beleshi, Sonila Musaj dhe Edison Vatnika – morën djegie në sy dhe patën probleme me frymëmarrjen pasi policia qëlloi një “Sasi disproporcionale” e gazit lotsjellës ndaj tyre, sipas Ora News dhe raporteve të lajmeve.Policia gjuajti gjithashtu një top uji ndaj një ekipi raportues për transmetuesin lokal Fax News, sipas një raporti nga operatori dhe operatori i kamerës Majklen Sinka, i cili foli me CPJ përmes aplikacionit të mesazheve.Sinka i tha KMGJ-së se ai dhe gazetarët e tjerë në vendngjarje ishin të identifikueshëm si anëtarë të shtypit dhe se ai kishte veshur veshje me logon e Fax News, por policia “qartë na shënjestroi me topa uji dhe gaz lotsjellës”. Ai shtoi se në sulm u dëmtuan edhe pajisjet e tij.Fotoreporteri i pavarur Felix Bilani i tha kanalit televiziv privat NOA se iu desh të merrte trajtim mjekësor pasi policia hodhi gaz lotsjellës ndaj tij gjatë protestës.KMG thotë se ka kontaktuar Ministrinë e Brendshme të Shqipërisë, e cila mbikëqyr policinë, por nuk ka marrë asnjë reagim.