Frrok Cupi…që ti nuk je Burrë e dija por që nuk qenke as Verior e as Malësor ….

5512
Gazetari i njohur Adriatik R. Dosti ka reaguar në rrjetin social facebook në lidhje me sjelljen e Frrok Cupit gjatë një prononcimi mediatik, teksa ky i fundit debatonte me përfaqësuesen e PD Grida Duma.
Ja postimi i plotë :
Frrok Cupi…qe ti nuk je Burre e dija por qe nuk qenke as Verior e as Malesor kjo te zhvlereson fare….edhe si qenie njerezore…
E ke bere disa here…e ke treguar disa here pa burrerine tende duke sulmuar, share, fyer e poshteruar Gra…vajza, nena e motra …e kesaj ne shqipe te paster ne i themi pa burreri ose burracakeri…
Të qenka djegur Kandelja e të qenka lagur Fitili o Frrok…mjeri ti…
Pak kohe me pare goja jote dhe pena jote plot helm, mllef e vrer e bere edhe me pis akoma qe pas marsit te 97 kur ti ishe ne krye te terroristeve shqiptaro-greko-serbe ne Vlore ku kerkonit ti vinit edhe Detit – flaken…ju turr si Derr i eger gazetares se respektuar Sonila Meco dhe qe nga ai cast sinqerisht mendova se o do kishe dale mendsh krejt ose kishe harruar pa pire ilacet e radhes te nje te semuri tipik me sindroma skizofrenie e histerie si te tuat…
Sonila e urte, e mencur dhe e kulturuar e qe origjinen e vet familjare e ka nga nje qytet qe TY te pakten per sjelljet e tua harbute vecmas ndaj seksit femer ….minimumi do te shpallte Non Grata te perjetshem…nuk u ndje, nuk tu kthye e nuk tu pergjigj …duke treguar qytetarine e sidomos profesionalizmin e saj class…
Edhe pse une po te isha si ajo me ato pislliqe te neveriteshme c’ka ti shkrove per te …do te kisha bere qe te mos ta njihje veten te pakten per nja 50 vjet ok….
Dhe kete radhe ju ktheve po me te njejten gjuhe rrugacerore Grida Dumes nje femer e nje qytetare e politikane e nderuar dhe e respektuar pothuajse prej te gjithe shqiptareve…pavaresisht bindjeve te saja politike….
Nuk flet ashtu e nuk sillet asisoj burri me nje grua e me nje femer o Frrok aq me teper ne nje ambient publik…
Po me Griden re ne Hundelesh kur thone tironcit se ta dha pergjigjen aty per aty …sic e meritoje e madje u tregua edhe me shume burrneshe se sa ty teksa te ruajti e te kurseu goxha pasi drejt me ta thene ti meritoje shume me teper se aq sa te tha Grida…
.
Por ti s’qenke as Malesor o Frrok …se as zakoni e tradita burrerore e fisnike e Malesorit dhe e Veriorit shqiptar nuk e lejon nje sjellje te tille te nje burri ndaj nje femre, gruaje, nene, bashkeshorte..,.motre etj etj …
As Kanuni i Lek Dukagjinit nuk e ka te shkruar gjekundi nje sjellje te tille si e jotja o Frrok ndaj seksit femer…ndaj turp e marre per ty e pac faqen e zeze…
Por zaten s’eshte faji i yt …e kam thene e do ta riperseris prape po publikisht …faji eshte i asaj fare moderatoreje te neveriteshme qe ka kohe qe eshte aty e paguhet fort mire per te bere politiken e dikujt qe do ti shohe kurdohere Shqiperine e shqiptaret ne sherr …ne zjarr e drejt gremines….
Harram ju qofte buka , uji e ajri i Shqiperise TY o Frrok por edhe Velines tende qe te therret ne studion e saj si ”i ftuar nderi”…
Faji madje i rende fort biles eshte edhe ai atij kodosh TV [ T-CH … gjoja kombetar] qe ka kohe qe vjell helm e vrer kunder Shqiperise e shqiptareve …
Te mos jesh as Burre e as Malesor…e rende duket o Frrok por ja qe ti i mbanke mbi supe te dyja …sepse te paret tane te mencem jo me kot thoshin se aq eshte…po te kaloje njehere Miu nden mustaqe behet rruge pastaj …..ose kaq eshte e gjitha po te plasi njehere cipa e po e bere njehere faqen bythe ahaaa pastaj sa te jesh gjalle nuk te ben me pershtypje …as nxihesh, as skuqesh as zbardhesh e as zverdhesh …ok…
Saktesisht ky je ti o Frrok Cupi…burre – burracak e psedo malesor pa ngjyre !
A.R.DOSTI