Elegji për Lulzim Bashën, poezi nga demokratët e Patosit

112
Sigal

Demokratët e “Rithemelimi” të degës së Patosit pas rezultateve të fundit në zgjedhjet e pjesëshme në 6 bashki si dhe nga deklaratat e Lulzim Bashës për këto zgjedhje, kanë shkruar një poezi dhe e kanë botuar në llogarinë e tyre në rrjetin social facebook

Elegji per Lulezim Bashen

Te zgjodhi partia,

Ta prije ne balle,

Po ti vetem humbje,

Njeh o trim i ralle.

Se pas cdo deshtimi,

Prap rri ne llogore,

Dhe te gjitha humbjet,

I quan fitore.

Nuk ekziston me,

Opozite mavria,

Nga humbjet e tua,

Humbet Shqiperia.

Humbet Shqiperia,

Humbet per cdo dite,

S’ka demokraci,

Kur s’ka opozite.

Prandaj tek PD,

Ti je thjesht nje mbetje,

Tani dhe Nard Ndoka.

Ka me shume  mbeshtetje.

Mbete thjesht deshtak,

More Luli trimi,

Pa elektorat,

S’ka c,te ben as Kimi.

Se dhe bashke me Kimin,

S’i ndez dot motoret,

Se votojne njerzit,

Jo ambasadoret.

Ti ne politike,

Je gjithmone tek ana,

Si vella te vogel,

Te ka Edi Rama.

Te ka Edi Rama,

Nje mik te vertete,

Ti ne opozite,

Ai ne pushtet.

Ti gjithmon premton,

Se do te besh namin,

Ke te qaj me pare,

Ty apo Salanjin?!

Vite ne pushtet,

S’e hodhe dot Lanen,

Ke te qaj me pare,

Ty a Jemin Gjanen?!

Ke te qaj me pare,

Ti vendos kapakun,

Te qaj  Grida Dumen,

A te qaj Tabakun?!

Ece keto vite,

Vetem ne gremine,

Ti pa opozite

e le Shqiperine.

Dhe ne cdo beteje,

Se hodhe dot gardhin,

Ke te qaj me pare,

Ty apo Gaz Bardhin?!

Opozite e vendit,

Vazhdimisht po zhduket,

Ti atje ne krye,

Vetem kreh baluket.

Me ty opozita,

Asnjehere s’u shkund,

Te zgjodhi partia,

Ta coje ne fund.