E FUNDIT/ PD në rritje, opozita vetëm 22 mijë vota më pak se Edi Rama (FOTO )

189
Sigal

Vazhdon me ritme të shpejta numërimi i votave në Shqipëri ku deri më tani prej nga orët e para të mëngjesit kryeson ndjeshëm PS.

Deri më tani, ora (17:51) PS kryeson me 75 mandate e ndjekur nga PD me 578 mandate, LSI 5, PSD 2 mandate.

Por si është gjendja mes PS dhe opozitës në shifra?

PS: 48. 92 % – 76 mandate/ 431 193 vota

PD: 39.32% – 57 mandate/347 223 vota

LSI: 6.92 %- 5 mandate/ 61 102 vota

PSD: 2.14 % – 2 mandate/ 18 866 vota

Nëse bejmë një llogaritje të thjeshtë mes PS dhe opozitës (  PD+LSI) kemi një diferencë prej 22 mijë e 868 mijë vota në favor të Edi Ramës.