Çadrën me vete, rikthehen reshjet e shiut në Shqipëri

126
Sigal

Sipas meteoalb: Zonat Perëndimore do të paraqiten me vranësira të shpeshta gjatë paradites duke gjeneruar herë pas here shira të izoluar, por pjesa tjetër e vendit mbetet me kthjellime dhe vranësira të shpeshta.

Pas mesditës vranësirat do të shtohen në edhe në pjesën tjetër të Shqipërisë duke gjeneruar rrebeshe afatshkurtër.

Temperaturat e ajrit rriten lehtë në orët e para të ditës duke shënuar 5°C ndërsa mesdita sjellë rënie ku vlera maksimale zbret në 23°C.

Era do të fryjë mesatare dhe e fortë me shpejtësi 55 km/h nga drejtimi Jugor duke sjell në brigjet detare dallgëzim mbi 4 ballë

Kosova

Republika e Kosovës do të jetë me kthjellime deri në mesditë kur do të ketë shpeshtim të vranësirave. Parashikohet që pasditja të sjelli zhvillim të vranësirave lokale kryesisht në zonat jugore duke rrezikuar ndonjë shi të izoluar.

Temperaturat e ajrit rriten sërisht në mëngjes por ulen në mesditë duke luhatur dy vlerat ditore nga 4 në 14°C.

Maqedonia e Veriut

Alternime kthjellimesh dhe vranësirash kalimtare dominojnë kushtet atmosferike në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Por mesdita dhe kryesisht pasditja sjellin shpeshtim të vranësirave dhe reshje të pakta shiu.