Sigal

Në 21 vjetorin e rënies heroike të komandantit legjendar, Adem Jashari së bashku me familjen e tij në Prekazin legjendar, Kosova po shënon Epopenë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Ka qenë një numër i madh personalitetesh që kanë kujtuar Komandantin legjendar për kontributin e dhënë për shtetësinë e Kosovës.

Por, për Adem Jasharin, çuditërisht ka folur edhe Baton Haxhiu, cili në Kosovë njihet si bashkëpunëtor i UDB-së serbe dhe i shefit të UDB-së në Kosovë, Jovica Stanishiq, për të cilin, vetë Haxhiu e ka pranuar që ka pasur takime me të.

Lidhur me këtë, ka folur analisti politik, Reshat Badallaj-Zhuriani. Ai thotë se Baton Haxhiu është një spiun serb i UDB-së dhe BIA-së.

‘Nuk ka asgjë më rëndë në këtë botë, kur tradhtarët e kombit lëndojnë Dëshmorët dhe nuk i lënë të qetë në varr. A ka më zi kur një familje spiunesh denbabaden serbianësh, gjakësorësh të flas për familjen e Dëshmorëve të kombit, SHABAN JASHARIT, që mbushi livadhet me dëshmorë për lirinë që po e gëzojmë ne sot, duke i prirë komandanti legjendar, Ademi dhe të tjerët. A e dini ju se se si mund të fol, një këlysh i UDB-së, me librezë zyrtare që nga viti 1990, të UDB-së, këlyshi i Jovica Stanishiqit, Baton Haxhiu.

A e di populli se babagjyshi i tij ka qenë mik i ngushtë i krajlkevines serbe dhe më vonë me kasapin Aleksandër Rankoviqin, Ministër i Brendshëm të asaj kohe serbe, që kishte lëshuar kosën e vdekjes në kokat shqiptare, a e dini se babai i tij Fazli Haxhiu, që në popull njihet si Fazli qeli dhe ka qenë anëtar i OZNA-s dhe ka marrur shumë shqiptar në qafë?

A e dini se këtë spiun, Fazli qelin ne OZNA e ka anëtarësuar spiuni Tafil Zena dhe sa shqiptarët kanë humbur pa shejë e pa dok, a di populli se Fazli Haxhiu në dhomën e tij ka mbajtur në mur trabojnicen e Rankoviqit, varur? A e dini ju se këlyshi serb Baton Haxhiu, ka ndejtur në Beograd si në shtëpinë e tij dhe zyrat e UDB-së i ka shëtitur më shumë se dhomat e tij?’, është shprehur Badallaj.

Badallaj ka shpërthyer me kritika për Haxhiu, për të cilin thotë se bashkëpunonte me kryekriminelin Jovica Stanishiqin dhe me Zoran Stijeviqin.

‘A e dini ju se ky këlysh dhe ky bir kurve, Baton Haxhiu, ky pushtet, se sa paratë i ka marrë dhe i merrë nga Serbia kur në Kosovë zbarkuan 720 spiunë dhe ndër ta ishte edhe langoi Baton Haxhiu?

A e dini ju se ky shker….. serbi, Baton Haxhiu, në kohën e luftës kur derdhej gjaku lum, kur digjej Kosova, kur vritesh me mijëra njerëz, kur dhunoheshin mijëra femra nga serbianët, ky qen bashkëpunonte me kryekriminelin Jovica Stanishiqin dhe me Zoran Stijeviqin dhe më shumë gjakësorë tjerë që priteshin shqiptarët me hanxhar e sakicë dhe të mos flasim me pushkaxhinj e duke i shkelur me zinxhir tankesh dhe ky qen bënte dyzen ahengu ne Brezovicë, me def e me violinë? A e dini ju se ky langua i Serbisë i ka njoftuar serbianët dhe shtabet e tyre ku ishin istikamet e UÇK-së?’, ka deklarua ai.

Më tej, Badallaj, ka kujtuar edhe kohen kur Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së kishte marrë vendim për vrasjen e Baton Haxhiut.

‘A e di një se popullit dhe Shtabit të Përgjithshëm i ra në sy tradhtia e tij dhe u dha urdhër që të kapet ky spiun dhe të vritet, dhe atë urdhri ishte marrë në Likoc të Drenicës dhe pikërisht nga ky pis, Hashim Thaçi, që tani e ka bërë mikun më të ngushtë sepse e lidhi me serbianët me Vuçiqin dhe e premtuan që të del i palagur nga Gjykata Speciale?

A e di populli se në kohen e luftës ky spiun, i UDB-së nuk ka ikur me popullin në Shqipëri apo në ndonjë vend tjetër, por ka ndejtur në hotelin ‘GRAND’, bashkë me Veton Sorrosin? A e di populli se ky për t´i shpëtuar vrasjes nga shqiptaret bashkë me Stanishiqn e bëjnë një sajim kinse është vrarë Baton qeni dhe pastaj e fusin si nuse në Maqedoni me veturën e MUP-it dhe si mund të flas ky spiun i UDB-së serbe, ky langu i Zoranit, ky zagar i Stanishiqit, ky njeri që ishte dënuar me pushkatim nga UÇK-ja e komandantit legjendar,  Adem Jasharit’, vazhdon më tej Badallaj.

Ai thotë se Baton Haxhiu me televizionin e tij paguhen dhe financohen nga Serbia.

‘Po a e dini ju se shkërdhatat e këtij soji nuk kanë fytyrë,nuk kanë nder, nuk kanë moral, janë të pashpirt, janë të poshtër, që këtyre vetëm qentë do ja vizitojnë varrin dhe do ja pshurrin me lezet, a dini se ky langua nuk do të ketë vend për varre në tokat shqiptare, a e dini se ky spiun edhe tani me këtë grup tradhtarësh është duke punuar për t´ia dhënë 1/3 e tokës së Kosovës Serbisë?

A e di populli se ky spiun që paguhet nga Serbia deshtën t´i helmojnë shqiptarët me ushqime kancerogjene nga Serbia fashiste, me ushqime qensh e derrash qe t´i vrasin ngadalë dhe t´i tredhin që të mos shtohen, bashkë me bandën serbiane Devolli; A di populli se me kanalin Klan, që financohet nga Serbia dhe mafio-ologarkët propagandojnë për vëllvarasje, përçarje dhe njëmijë e njëqind të zeza, a di poupulli se ky këlysh i bie këmbanave të mortit kundër kombit tonë. A di populli se ky është marimanga, kolera dhe murtaja e zezë kombëtare? Po ky fol se i ka afër vetes kuislingët, spiunët, langonjt e Serbisë fashiste dhe shumë ndër ta shqipfolës… Dhe, si mund të flas ky për heronjtë kombëtar e sidomos për kryekomandantin Adem Shaban Jasharin dhe të tjerët.

A di ky langua, ky zagar, ky shkerdhatë se shpirti i dëshmorëve të kombit nuk i duron tradhtarët as të flasin dhe as të sillen rreth varreve të tyre sepse trazohen. A di populli se kjo familje dhe ky qen i Stanishiqit, i Stijeviqit, Vuqiqit, UDB-së, Baton Fazli Haxhiu apo si njihet tani në serbi Hadzic, shumë borxh i ka Kosovës dhe kombit në përgjithësi!? Ky qen dhe langua e ka të ndaluar për se gjalli dhe për së vdekuri të fol për shpirtrat e dëshmorëve të kombit dhe jo vetëm ky… ‘, përfundon, analisti politik, Reshat Badallaj-Zhuriani.