Lukas Torreira është blerja më e fundit nga ekipi i Arsenalit. Uruguaiani duket shumë i lumtur për këtë transferim pasi ai edhe më parë e kishte shprehur simpatinë e tij për ekipin londinez.

Torreira është cilësuar këto kohë në Londër si personi që lëshon deklarata që të bëjnë të qeshësh dhe kështu ka qenë dhe ajo më e fundit.

Kur ai u pyet se përse kishte zgjedhur numrin 11 në fanellë, ai u shpreh: “Sepse dua të jem afër Ozilit në dhomat e zhveshjes”. –duke shprehur në këtë mënyrë simpatinë që ka për lojtarin turko-gjerman.