Alibeaj: Ja kush emëron policët e burgjeve

122
Partia Demokratike akuzoi sot kryeministrin Rama për punësime nepotike në administratën shtetërore.
Kreu i Departamentit të Rendit dhe Sigurisë, Enkelejd Alibeaj, denoncoi emërtime me porosi deputetësh dhe Ministrash socialistë në Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve.
Alibeaj: Edi Rama thotë se po bën shtet, dhe ka ardhur për të bërë shtet jo për të punësuar njerëzit në shtet.Kjo sigurisht është një prej gënjeshtrave e mashtrimeve të koleksionit të tij.Ai në fakt është në krye të një shteti të korruptuar, kriminal, një ngrehine me lidhje nepotike, ku në punë të fut vetëm paraja dhe njohja me deputetin e ministrin.Ja çfarë ndodh në Drejtorinë e Burgjeve.Ky dokument konfidencial, që qëndron në tavolinën e Drejtorit si kujtesë për të, tregon të punësuarit, dhe në krah të tyre, sekserin.
Në 6 raste, sekseri është Saimir Tahiri.
Në 11 raste, sekseri është Fatmir Xhafaj.
Në 6 raste, sekseri është ministrja kushërirë, Milena Harito.
Në 5 raste, sekseri është Ditmir Bushati
Në 4 raste, sekserja është Lindita Nikolla
Në 6 raste, sekseri është Rakip Suli.
Në 4 raste, sekseri është Sadri Abazi.
Në 7 raste, sekserja është Vasilika Hysi
Në 6 raste, sekseri është Besnik Bare.
Në 7 raste, sekseri është Pandeli Majko
Rasti në fjalë, sipas Alibeaj, është dëshmi e shtetit të korruptuar që ka ndërtuar kjo qeveri, e që funksionon me lidhje nepotike e me rekrutime me para në dorë. Ai u bëri thirrje qytetarëve ti bashkohen protestës së opozitës me 17 dhjetor.
Alibeaj: “Ky pra është shteti i Edi Ramës.Një shtet i korruptuar, tribal, që funksionon me lidhje nepotike e me rekrutime me para në dorë.Skandale si këto e një qeverie të zhytur në korrupsion e krim e kanë ngritur popullin në këmbë.Padrejtësi si këto kanë nxitur revoltën e madhe popullore.Ndaj qytetarët, të majtë e të djathë, pa dallim, janë në këtë protestë për ta shporrur këtë shtet të korruptuar e kriminal.Me 17 dhjetor, të enjten, në dyert e parlamentit për të ndalur qeverinë më të korruptuar të popullit më të varfër në Europë”.