Ja foto që po bën xhiron e rrjetit/ Luanesha me ‘syrin e kaltër’ mahnit fotografen

559

Një luaneshë e mrekullueshme është quajtur ‘Syri i Kaltër’ pas një përleshje me një derr të egër që e la të ngjante sikur kishte një sy prej qelqi.

Grabitqari i madh në moshë u plagos kur preja që ajo po gjuante i shpoi syrin me bririn e saj 2 vjet më parë.

Lëndimi ka bërë që syri i luanit të ngjajë sikur të ishte prej qelqi dhe ekspertët thonë se ajo është vetëm e ënjtur dhe është kthyer në blu për shkak të venave brenda që ngrihen në sipërfaqe.

Fotografuar në Rezervën e Lojërave Shamwari në Afrikën e Jugut, luanesha njihet nga vendasit se është gjashtarja më e frikshme pavarësisht dëmtimit të saj.