Zgjedhjet lokale në Ukrainë, pa Krimenë

137
Ligjvënësit ukrainas kanë votuar për thirrjen për zgjedhje lokale në muajin tetor. Por kerkoesa kaloi sot, ku thuhej se zgjedhjet lokale nuk mund të mbahen në Gadishullin e Krimesë, i cili u aneksua nga Rusia në mars të vitit 2014. Qeveria e Ukrainës nuk ka pasur kontroll mbi pjesët lindore të rajoneve të Donjeckut dhe Luhanskut që kur forcat qeveritare po luftojnë me separatistët e mbështetur nga Rusia. Që kur ka filluar, konflikti ka marrë jetën e më shume se 6,500 njerëzve. Rebelët në Donjeck dhe Luhansk kanë thënë se do të organizojnë vetë zgjedhjet, në këto zona të kontrolluara nga ta.