Meksikë/ Dy persona hapin zjarr në mes të restorantit, një i vdekur, 11 të plagosur

329

Pamjet të rënda ato, teksa persona të armatosur hapin zjarr në një restorant Playa Del Carmen, në Meksikë, duke lënë të vrarë një person dhe plagosur 11 të tjerë.

Të dyshuarit u kapen nga kamerat e sigurisë duke ecur në mes të rrugës, e më pas teksa hynë brenda dhe hapën zjarr.

Dy sulmuesit, fillimisht qëlluan me armë drejt pjesës së brendshme të restorantit. Të dy pastaj dolën në rrugë dhe humbasin nga pamjet. Ndër të plagosurit ishin gjashtë gra dhe pesë burra.

Prokurori i Përgjithshëm i Quintana Roo tha se sulmi ishte i lidhur me një organizatë kriminale që kërkonte pagesa për grabitje nga pronarët e bizneseve.