Sigal

Nëse Liga e Kampionëve dhe Kampionati Botëror janë qëllimet e një ekipi të madh, në botën e futbollit nuk ka asnjë çmim personal që i afrohet Topit të Artë. Çmimi prestigjoz i “France Futboll” është ndarë mes Messit dhe Cristiano Ronaldos në dekadën e fundit. A do të ndryshojë fituesi i vitin 2018?

DATA dhe ORA

Topi i Artë 2018 do të dorëzohet në dhjetor 2018, por data e saktë ende nuk është zbuluar: në vitin 2016 ceremonia e dhënies së çmimeve u zhvillua më 12, në 2017 në 7. Gjithashtu këtë vit do të zhvillohet në pjesën e parë të muajit

KUSH VOTON?

Nëse për “The Best” votojnë gazetarët, tifozët, kapitenët e ekipeve kombëtare dhe trajnerët e përfaqësueseve të Botërorit, gjithonë “Topi I Artë” që akordohet nga “France Football” shikon gazetarët si protagonistë të vetëm: 173 gazetarë të angazhuar, të cilët duhet të krijojnë podiumin e tyre personal: 5 pikë për të parin, 3 për të dytin, 1 për vendin e tretë.

KANDIDATET

Në pjesën e parë të tetorit, por ende nuk dihet data e saktë, do të emërohen 30 kandidatë: gjatë ditës së caktimit të Topit të Artë do të hartohet edhe renditja e lojtarëve, në stilin “countdown”. Pavarësisht se ka edne shumë kohë, shumica e emrave në listë mund të renditen lehtësisht: nuk do të mungojnë fovoritët Griezmann, Cristiano Ronaldo dhe Modriç, përveç Messi, Mbappé, Marcelo, Sergio Ramos, Kroos, Pogba, Kanté, Varane, Buffon, Lewandowski, Isco, Neymar, Suarez, Cavani, Hazard, Lukaku, De Bruyne, Salah, Manè, Coutinho, Courtois, Mandzukic, Perisic, Casemiro, Lloris dhe Rakitic.

Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi janë lojtarët që kanë fituar më shumë se kushdo, nga pesë Topa të Artë secili. Tre çmime për Platini, Cruyff dhe Van Basten, ndërsa nga dy kanë fituar Beckenbauer, Ronaldo, Di Stefano, Keegan dhe Rummenigge. E kanë fituar nga një herë: Matthews, Kopa, Sivori, Masopust, Yashin, Ligj, Eusebio, Suarez, Charlton, Ronaldinho, Simonsen, Best, Shevchenko, Stoichkov, Baggio, Matthaus, Gullit, Blokhin, Rivera, Belanov, Papin, Weah, Figo, Owen , Kaka, Cannavaro, Sammer dhe Nedved.

Lista e fituesve në histori…

1956: Stanley Matthews (Ing)
1957: Alfredo Di Stefano (Spa)
1958: Raymond Kopa (Fra)
1959: Alfredo Di Stefano (Spa)
1960: Luis Suarez (Spa)
1961: Omar Sivori (Ita)
1962: Josef Masopust (Cze)
1963: Lev Yashin (Urss)
1964: Denis Law (Sco)
1965: Eusebio (Por)
1966: Bobby Charlton (Ing)
1967: Florian Albert (Ung)
1968: George Best (Nir)
1969: Gianni Rivera (Ita)
1970: Gerd Muller (Ger)
1971: Johan Cruyff (Ola)
1972: Franz Beckenbauer (Ger)
1973: Johan Cruyff (Ola)
1974: Johan Cruyff (Ola)
1975: Oleg Blokhin (Urss)
1976: Franz Beckenbauer (Ger)
1977: Alan Simonsen (Dan)
1978: Kevin Keegan (Ing)
1979: Kevin Keegan (Ing)
1980: Karl-Heinz Rummenigge (Ger)
1981: Karl-Heinz Rummenigge (Ger)
1982: Paolo Rossi (Ita)
1983: Michel Platini (Fra)
1984: Michel Platini (Fra)
1985: Michel Platini (Fra)
1986: Igor Belanov (Urss)
1987: Ruud Gullit (Ola)
1988: Marco van Basten (Ola)
1989: Marco van Basten (Ola)
1990: Lothar Matthaeus (Ger)
1991: Jean Pierre Papin (Fra)
1992: Marco van Basten (Ola)
1993: Roberto Baggio (Ita)
1994: Hristo Stoichkov (Bul)
1995: George Weah (Lbr)
1996: Matthias Sammer (Ger)
1997: Ronaldo (Bra)
1998: Zinedine Zidane (Fra)
1999: Rivaldo (Bra)
2000: Luis Figo (Por)
2001: Michael Owen (Ing)
2002: Ronaldo (Bra)
2003: Pavel Nedved (Cze)
2004: Andrei Shevchenko (Ucr)
2005: Ronaldinho (Bra)
2006: Fabio Cannavaro (Ita)
2007: Kakà (Bra)
2008: Cristiano Ronaldo (Por)
2009: Lionel Messi (Arg)
2010: Lionel Messi (Arg)
2011: Lionel Messi (Arg)
2012: Lionel Messi (Arg)
2013: Cristiano Ronaldo (Por)
2014: Cristiano Ronaldo (Por)
2015: Lionel Messi (Arg)
2016: Cristiano Ronaldo (Por)
2017: Cristiano Ronaldo (Por)
2018: ?