Cori Gauff (USA) playing against Venus Williams (USA) in the first round of the Ladies' Singles on No.1 Court. The Championships 2019. Held at The All England Lawn Tennis Club, Wimbledon. Day 1 Monday 01/07/2019. Credit: AELTC/Florian Eisele
Sigal

15-vjeçare amerikane Cori Gauff, ka hyrë në histori teksa në raundin e parë të turneut e Wimbledonit mundi veteranen Venus Williams me rezultatin 2-0 (6-4, 6-4). Në pjesëmarrjen e saj të parë në një grand slam, adoleshentja amerikane mundi idhullin e saj, 24 vjet më të madhe, duke treguar personalitet në fushë dhe shokuar të gjithë me këtë rezultat.

Venus Williams është 5 herë fituese e këtij grand slam, por ndaj furisë së Gauff nuk mundi të bëjë asgjë, duke u eliminuar që në start.

Rezultat surprizë ishte eliminimi i japonezes Naomi Osaka, ish-numri 1 në botë dhe fituese e US Open vjet dhe e Australian Open këtë vit. Ajo u mund 2-0 nga Yulia Putintseva e Kazakistanit, duke befasuar me këtë eliminim kaq të shpejtë.

Numri 2 në botë, tenistja rumune Simona Halep, fitoi 2-0 (6-4, 7-5) ndaj bjelloruses Aliaksandra Sasnovich. Një ndeshje me rivalitet në shumicën e kohës, por rumunia tregoi epërsi në momentet vendimtare.

Po 2-0 fitoi edhe tenistja amerikane Madison Keys, që mundi 2-0 (6-3, 6-3) tajlandezen Luksika Kumkhum. Një paraqitje të mirë bëri tenistja ukrainae Elina Svitolina, që mposhti 2-0 (7-5, 6-0) australianen Daria Gavrilova dhe avancon më tej.