Në Japoni garohet mes shiut, Jorge Martin fiton garën e MotoGP

18
Sigal

MotoGP ka zhvilluar garën e Çmimit të Madh të Japonisë, e 14-ta për këtë sezon. Në pistën e Motegei fitoi Jorge Martin me Ducatin e tij. Në pistë gara ka qenë e vështirë, me shiun që “mbretëroi” garën.

Në vendin e dytë u rendit Bagnaia, që u penalizua në këtë garë nga flamuri i kuq. Paçka se nuk siguroi pikët maksimale, italiani i Ducatit, Bagnaia është në vendin e parë të renditjes me tre pikë më shumë se Martin.

Në podium edhe Marc Marquez me Repsol Honda, ndërsa pas tij vijnë Bezzecchi, Espargaro apo Jack Miller. Duket se gara për trofeun e kampionit do jetë mes Bagnaia dhe Martin, që ndahen me vetëm tre pikë.

Gara e Japonisë:

 1. Martín
 2. Bagnaia
 3. Marc Marquez
 4. Bezzecchi
 5. Aleix Espargaró
 6. Jack MIller
 7. Augusto Fernandez
 8. Di Giannantonio
 9. Raul Fernandez
 10. Quartararo

Renditja e pilotëve:

 1. F. Bagnaia 319 pikë
 2. J. Martin 316
 3. M. Bezzecchi 265
 4. B. Binder 201
 5. A. Espargaro 171
 6. J. Zarco 162
 7. M. Vinales 139
 8. L. Marini 135
 9. J. Miller 125
 10. F. Quartararo 111
 11. A. Marquez 108
 12. F. Morbidelli 77
 13. M. Oliveira 69
 14. A. Fernandez 67
 15. M. Marquez 64
 16. F. Di Giannantonio 53
 17. A. Rins 47
 18. T. Nakagami 45
 19. R. Fernandez 36
 20. D. Pedrosa 32
 21. E. Bastianini 25
 22. J. Mir 20
 23. P. Espargaro 12
 24. L. Savadori 9
 25. J. Folger 9
 26. S. Bradl 8
 27. M. Pirro 5
 28. D. Petrucci 5
 29. C. Crutchlow 3