Historike/ Merr fund pritja, Irani lejon femrat në stadium për herë të parë pas 40 vitesh

103
Sigal

Një ndryshim historik në futbollin iranian ndodhi në ndeshjen e kësaj jave në kampionat mes Esteghal dhe Mes Kerman ku kjo sfidë u ndoq nga 500 femra që ishin prezente në stadium.

Kjo ishte hera e parë në mbi 40 vite që një ndeshje futbolli në Iran u lejua të luhej në stadium me prezencën e femrave pas një ligji që ndalonte prezencën e tyre në eventet sportive.

Kjo ngjarje cilësohet si një hap shumë i madh nga ana e qeverisë Iraniane në luftën për barazinë gjinore.