Zbulohet shkaku i vde.kjes së këngëtares legjendare Tina Turner

131
Sigal

Zbulohet shkaku i vdekjes së ikonës së muzikës, Tina Turner.

Tina Turner ka vdekur nga shkaqe natyrale në shtëpinë e saj në Zvicër, është konfirmuar nga gazeta Daily Mail.

Këngëtarja legjendare u nda nga jeta në moshën 83-vjeçare në Küsnach afër Cyrihut pas një sëmundjeje të gjatë dhe të paspecifikuar. Ajo kishte luftuar më parë me kancerin e zorrëve dhe vuante nga presioni i lartë i gjakut për më shumë se katër dekada.

Përfaqësuesit e saj konfirmuan për DailyMail se Mbretëresha e Rock ‘n’ Roll-it vdiq nga shkaqe natyrale. Ata njoftuan lajmin e hidhur për vdekjen e saj më 24 maj, duke thënë: “Me të bota humbet një legjendë dhe model të muzikës”. 

Pas vdekjes së saj, kujtimet e Turner u rishfaqën – ku ajo pranoi se dikur kishte menduar për vetëvrasje të asistuar në 2016 përpara se burri i saj Erwin Bach t’i dhuronte veshkën e tij asaj.

Ajo zbuloi në kujtimet e saj se ajo u regjistrua në një organizatë vetëvrasëse të asistuar pasi ajo përgatitej mendërisht për mundësinë e vdekjes.

Turner kishte zbuluar se presioni i lartë i gjakut i pamenaxhuar e kishte përshpejtuar dëmtimin e veshkave të saj – dhe nëse trupi i saj do të mbyllej, ajo filloi të bënte paqe me idenë e vdekjes.

Bashkëshorti i saj Bach ndërhyri për t’i dhuruar asaj veshkën e tij në vitin 2017.

Vdekja tragjike e Tina Turner u njoftua më 24 maj – duke shkaktuar tronditje në të gjithë botën – por shkaku i vdekjes së saj ishte i panjohur më parë.

Turner u diagnostikua për herë të parë me presion të lartë të gjakut në vitin 1978, dhe në vitin 2016 filloi betejën e saj me kancerin e zorrëve. Në të njëjtën kohë, veshkat e saj po dështonin, gjë që çoi në operacionin e saj të transplantit në 2017.

Më 9 prill 2023, në ato që besohet se janë komentet e saj të fundit publike, ajo i tha The Guardian se si shpresonte që bota ta kujtonte atë – dhe se si ajo nuk kishte frikë nga vdekja.

E pyetur se si do të dëshironte të kujtoheshe, ajo tha: “Si Mbretëresha e Rock ‘n’ Roll-it. Si një grua që u tregoi grave të tjera se është në rregull të përpiqen për sukses sipas kushteve të tyre.”

E pyetur se çfarë e frikëson për rritjen e saj, ajo u përgjigj: “Asgjë. Kjo është aventura e plotë e jetës dhe unë e përqafoj dhe e pranoj çdo ditë me atë që ajo sjell.’

Turner ka lënë pas dy nga katër djemtë e saj – dy e paraprinë atë në vdekje – dhe bashkëshorti i saj 67-vjeçar, Erwin Bach.