Soni Malaj është ndër këngëtaret me të komentuara në showbizin shqiptar dhe jo vetëm për anën profesionale.

Përpos muzikës, në rrjete sociale ajo flitet dhe për jetën e saj private. Soni ka disa vite që është në një lidhje dashurie me djalë nga Tirana, Kelvin.

Ndonëse kanë kurorëzuar dashurinë e tyre me fejesë, ata nuk shfaqen shpesh në rrjete sociale. Së fundmi çifti kanë qenë të ftuar në evenimentin e modës të organizuar nga Joni Peçi.

Soni ka publikuar disa video ku shihet duke u argëtuar në shoqërinë e partnerit të saj dhe miqëve.