Tre bimët që kurojnë shpretkën e sëmurë, kollën e cigares, ethet e rënda dhe herpesin

1434
Sigal

MJEKËSIA TË REJA POPULLORE/ Ja të gjitha sëmundjet që shërojnë. Këshilla për mënyrat si mund t’i përdorni

Karafili përmban sasi të larta mangani, kalcium, magnez, vitaminë C, acide yndyrore omega-3 dhe është një burim shumë i mirë i fijeve dietetike. Edhe pse secili prej këtyre elementeve ka rolin e vet në sistemin imunitar, përbërësi më i dobishëm është vaji i karafilit, i cili përmban një substancë anti-inflamatore të quajtur evgenoli. Përdoret gjerësisht si një dezinfektues nga dentistët për lehtësimin e pacientit nga dhimbjet. Ai është gjithashtu antispasmodic, ndihmon në fryrjet e barkut, stimulon funksionin mendor dhe përdoret për trajtimin e puçrrave të fytyrës, herpesit dhe ka si kanella cilësi antiplakje. Ky është një nga përbërësit më të përdorur në procesin e balsamimit…

Shkrimin e plotë mund ta lexoni në brendësi të “Telegraf” print