Sigal

A e dini se kikirikët përmbajnë sasi të madhe proteinash gjë që e bën atë një ushqim te preferuar të atyre që merren me body-building si dhe për ata që janë të dobët dhe nën peshë. Ata janë një burim i mirë i koenzimes Q10 e cila mbron zemrën gjatë periudhës së mungesës së oksigjenit p.sh., nëpër lartësira, si dhe ndihmon arteriet e bllokuar. Ato kanë më shumë antioksidantë se manaferrat dhe luleshtrydhet dhe janë shumë më të pasur me antioksidantë se mollët, karotat apo panxhari. Kikirikët pa kripë ndihmojnë arteriet e zemrës.

  • 1/4 e filxhanit me kikirikë përmban yndyrna të pangopura aq sa një lugë gjelle vaj ulliri, të cilat ndihmojnë për uljen e koresterolit në gjak.
  • Përmbajtja e lartë e kikirikëve me niacinë ndihmon në shërimin e qelizave te dëmtuara të sëmundjes Alzheimer dhe problemeve të moshës.
  • Përmbajnë vitaminë E, një antioksidant i fuqishëm që ka treguar se redukton ndjeshëm rrezikun e kancerit dhe sëmundjeve kardiovaskulare.
  • Përmbajnë hekur, element thelbësor për funksionimin e duhur të qelizave të kuqe të gjakut.
  • Janë të pasur me kalcium që ndihmojnë për forcimin e kockave.
  • Përmbajnë fibra që ndihmojnë për të ulur rrezikun e kancerit të zorrës së trashë
  • Ndihmojnë për të përshpejtuar rritjen e hormoneve mashkullore dhe femërore.
  • A e dini se studimet tregojnë Që duke shtuar qoftë shumë pak kikirikë në dietën tuaj mund të zvogëloni LDL kolesterolin (e keq) me 14%.

Kush nuk duhet t’i konsumojë kikirikët:

– ata me probleme veshkash ose fshikëzën e tëmthit duhet të shmangin kikirikët, sepse ato përmbajnë sasi të mjaftueshme oxalatesh, të cilat mund të kristalizohen dhe të shkaktojnë probleme shëndetësore.

– ata me probleme me tiroidet mund të shmangin kikirikët sepse përmbajnë goitrogens që ndërhyjnë me funksionimin e gjëndrës tiroide.

Ananasi, fryti që lufton kancerin

 

Ananasi është një fryt tropikal dhe ka një shije shumë të veçantë. Përmbajtja e lartë e vitaminës C, ndihmon trupin të largojë radikalet e lira, të cilat shkatërrojnë qelizat normale. Për këtë thuhet se ananasi është një fryt që lufton kancerin. Nga studimet e Harvard Medical School rezulton se radikalet e lira nxisin shfaqjen e arteriosklerozës dhe dhimbjet e zemrës, shkatërrojnë qelizat e zorrës së trashë duke çuar në tumor, si dhe kontribuojnë në dhimbjen e kyçeve si dhe në artriti. Pra marrja e dozës ditore të vitaminës C, nëpërmjet ushqimit duket se largon të gjitha këto efekte që vijnë nga radikalet e lira në trup. Për më tepër, vitamina C ka rëndësi jetike për forcimin e sistemin imunitar, i cili lufton infeksionet gripin dhe virozat. Ananasi është një burim i shkëlqyer i manganit dhe tiaminës.

Dieta e dobësimit me fruta dhe perime

E hënë:

Mëngjesi:- 1 filxhan kafe, 1 fetë bukë e thekur (50 gr) (189, 5 kalori)
Paradreke: një filxhan çaj jeshil
Dreka:-Makarona (50 gr) me perime (75 gr) (215 kalori);100 gr gjizë (115 kalori);
150 gr perime miks të gjalla me speca, spinaq, karota (30 kalori);5 gr djathë i grirë parmiggiano (19 kalori); 5gr vaj ulliri (45 kalori).
Pasdite: -150 g Ananas (60 kalori)
Darka: supë perimesh (100 kalori); 5 gr vaj ulliri (45 kalori), 50 gr bukë integrale (121 kalori); 150 gr mish pule pa lëkurë (309 kalori); 5 gr djathë i grirë parmiggiano (19 kalori), 200
gr sallatë me pjepër e shalqi (50 kalori)
Totali i kalorive ditore: 1317, 5 kalori

E Martë:

Mëngjesi: 200 gr lëng qitroje natyral i shtrydhur (52 kalori); 50 gr biskota (208 kalori).
Paradreke: një kafe
Dreka: 200 gr supë perimesh (210 kalori); 120 gr gjoks pule i pjekur në zgarë (120 ka- lori); 200 gr sallatë domatesh dhe radhiqesh (35 kalori); 5 gr djathë parmiggiano i grirë (19 kalori); vaj ulliri 5 gr (45 kalori).
Pasdite: 200 gr luleshtrydhe dhe pjeshkë (54 kalori).
Darka: 200 gr gjellë me presh dhe selino (150 kalori); 250 gr merluc me erëza (185 kalori)
5 gr djathë parmiggiano i grirë (19 ka- lori); vaj ulliri 5 gr (45 kalori); 50 gr bukë integrale (121 kalori); 200 gr ananas (80 kalori).
Totali i kalorive ditore: 1343 kalori

E mërkurë:

Mëngjesi: Një gotë çaj; 30 gr biskota integrale (127, 5 kalori).
Paradite: 125 ml kos frutash me pak yndyrë (20 kalori) dhe një filxhan kafe (45 kalori).
Dreka: supë perimesh 200 gr (100 kalori); 1 vezë omëletë me domate e borzilok(100 gr) (200 kalori); sallatë jeshile 250 gr (35 kalori); 25 gr bukë integrale (60.5 kalori); vaj ulliri 5 gr (45 kalori).
Pasdite: 220 gr ananas dhe kivi (70 kalori);
Darka: 50 gr supe perimesh me oriz dhe ma- jdanoz (190 kalori); karkaleca me limon 200 gr (150 kalori); sallatë jeshile e perzier me domate 200 gr (35 kalori); 10gr vaj ulliri (90 kalori); bukë integrale (121 kalori); sallatë frutash me luleshtrydhe e limon 200 gr (65 kalori)
Totali i kalorive ditore: 1343 kalori

E enjte:

Mëngjesi: 1 filxhan kafe;1 fetë biskotate me 10 gr mjaltë (144 kalori).
Paradreke: 200gr pjeshkë dhe ananas (67 kalori).
Dreka: Pasta me domate dhe borzilok 200 gr, e shoqëruar 5 gr djathë parmiggiano (120 kalori); Carpaccio me limon 100 gr (119 kalori); 200 gr sallatë me kunguj të njomë sallatë (22 kalori); 25gr bukë integrale (60.5 kalori); vaj ulliri 5 gr (45 kalori).
Pasdreke: 1 lëng portokalli i shtrydhur 200 gr (66 kalori).
Darka: Sallatë me oriz 230 gr (451 kalori); Sallatë finocchi 200 gr (18 kalori); 25 gr bukë integrale (60.5 kalori); vaj ulliri 5 gr (45 kalori), shalqi 200 gr (50 kalori).
Totali i kalorive ditore: 1313 kalori

E premte:

Mëngjesi: 200 ml qumësht i skremuar (92 kalori) i shoqëruar me 30 gr cornflakes (144, 4 kalori).
Paradreke: Një filxhan kafe; 125 ml kos frutash pa yndyrë (45 kalori).
Dreka: Sallatë jeshile e përzier me qepë e turshi 200 gr (35 kalori); 125 gr peshk ton natyral (130 kalori); 25 gr bukë integrale (60.5 kalori); vaj ulliri 5 gr (45 kalori).
Pasdreke: 200 gr lëng të shtrydhur domate, kastravec e marule (87.5 kalori).
Darka: 200 ml supë peshku (168 kalori); 250 gr peshk i pjekur në zgarë (99 kalori); sal- latë jeshile 200 gr (35 kalori); 25 gr bukë integrale (60.5 kalori); vaj ulliri 5gr (45 kalori); pjepër dhe pjeshkë 200gr (60 kalori).
Totali i kalorive ditore: 1317, 9 kalori

E shtunë:

Mëngjesi: 125 ml kos pjesërisht i skremuar (54 kalori); biskota 40gr (166 kalori).
Paradreke: lëng qitroje 200 gr (52 kalori).
Dreka: 150gr djathë mocarela dhe domate (389 kalori); sallatë jeshile dhe kopër 200 gr (30 kalori); 25gr bukë integrale (60.5 kalori); vaj ulliri 5gr (45 kalori);
Pasdreke: 200 ml lëng domate me lëng limoni (28 kalori).
Darka: Picë me perime 200 gr (300 kalori); sallatë jeshile 200 gr (35 kalori);
vaj ulliri 5gr (45 kalori); sallatë frutash me pjepër e pjeshkë 200 gr (60 kalori).
Totali i kalorive ditore: 1309, 5 kalori

E diel:
Mëngjesi: një gotë çaj; 30 gr fetë bukë e thekur me 10 gr marmelatë (136 kalori).
Dreka: 50 gr spageti me domate borzilok e shoqëruar me 5 gr djathë parmiggiano (200 kalori); fileto viçi 120 gr me salcë e piper (143 kalori); sallatë jeshile 200 gr (35 kalori); 25 gr bukë integrale (60.5 kalori); vaj ulliri 5 gr (45 kalori);
Pasdreke: 200 gr luleshtrydhe dhe banane (92 kalori).
Darka: 70 gr proshutë krudo dhe 240 gr pjepër (181 kalori); Sallatë jeshile e domatesh 200 gr (35 kalori); 25gr bukë integrale (60.5 kalori); vaj ulliri 5gr (45 kalori); 200 gr sallatë frutash me ananas dhe luleshtrydhe (67 kalori).
Totali i kalorive ditore: 1316, 5 kalori

Pija që ndihmon në problemet me konstipacionin

 

A keni probleme me konstipacionin? Provoni këtë pije!

2 lugë gjelle lëng limoni,
½ filxhan çaji me lëng molle,
1  lugë çaj xhenxhefili,
½ lugë çaji kripë,
½ filxhan çaji ujë të nxehtë.

Hidhni ujin në një enë dhe vendoseni në zjarr të vlojë. Largojeni më pas nga zjarri dhe hidheni në një gotë. Shtoni në të kripën dhe përziejini. Më pas hidhni lëngun e mollës, xhenxhefilin dhe përziejini të gjithë përbërësit mirë. Përdoreni këtë pije 3 herë në ditë: në mëngjes me stomakun bosh, në mesditë para vaktit të ngrënies dhe sërish në mesditë pasi ka kaluar pak nga koha që keni marrë dozën e dytë. Ndiqni këtë trajtim 1-2 herë në muaj dhe do të habiteni me rezultatet.