Karafili lufton mykun

759
Kush vuan nga mbipopullimi i kandidas në organizëm (myk i zakonshëm) që bashkëjeton me njeriun, por në sasi të kontrolluar, e di se sa e vështirë është ta trajtosh dhe ta mposhtësh atë. Kandida mund të mbipopullohet në organizmin e njeriut nga faktorë të ndryshëm dhe të kthehet në një armik shumë serioz.
Karafili dhe vaji i tij kanë rezultuar ndër vepruesit më të fuqishëm në eliminimin e kandidës. Mund të mbani disa karafila në gojë derisa të lëshojnë përbërësit e tyre ose mund të pini çaj me karafila dhe kanellë disa herë në ditë.
Sigal