Ja përse duhet të pini ujë me kripë çdo ditë

387
Sigal

Përfitimet e këtij uji që mund ta përgatisni shumë lehtë janë të mëdha për organizmin:

Hidratim I duhur– këshila që e dëgjojmë më shpesh është pikërisht konsumimi sa më I lartë I ujit. Mirëpo në disa raste kur pijmë ujë më shumë se ç’duhet, trupin e mundojmë shumë dhe metabozlimi ngadalësohet. Lëngjet ekstraqelizore treten dhe shkaktojnë kështu kundërpërgjigje të stresit dhe çlirim të hormonit të adrenalinës. Nga ana tjetër i ujit dhe kripës natyrale, ndihmon në hidratimin e duhur të organizmit.

Përmirësim i tretjes– uji me kripë natyrale aktivizon gjëndrat e pështymës në gojë dhe çliron susbtanca, të cilat janë shumë të rëndësishme për tretje. Kripa natyrale stimulon acidin klorhidrik të tretë proteina dhe ushqime, sa më shpejt.

Zbutë inflamacionin– trupi i njeriut ka nevojë për 1.5 lugë çaji kripe në ditë. Nëse nuk e konsumojmë këtë sasi të nevojshme, atëherë trupi pëson kriza, gjatë të cilave nisin të shpenzohen kursimet e sodiumit, dhe kështu prishet balanci i mineraleve dhe lëngjeve. Nëse kjo krizë zgjatë, atëherë dëmet fillojnë të përkeqësohen dhe shfaqet inflamacioni.

Gjumë më i mirë– kripa natyrale ndikon edhe në heqjen e stresit. Studimet kanë treguar se kripa e mirë e zbutë ankthin dhe e mban mendjen të qetë. Pija e ujit të vakët me kripe natyrale e rrit nivelin e oksitocinës, që është një homon që ju bënë të ndiheni më të relaksuar dhe të qetë.

Shëndeti i lëkurës– kripa natyale përman minerale që e ushqejnë e përmirësojnë lëkurën. Kromi largon aknet dhe infeksionet në lëkurë, kurse sulufuri e mbanë atë të pastër dhe të butë.