Ja cilat janë ushqimet ndaj të cilave krijojmë varësi

462

Studiuesit kanë bërë një listë të ushqimeve të cilat krijojnë varësi dhe kështu që kthehen në rrezik për shëndëtin veçanërisht për fëmijët.

Ajo kryesohet nga pica dhe vazhdon me çokollatë, patatina etj. ndërsa djathi është në vendin e dhjetë është i pari në listë, që konsiderohet i papërpunuar.

Procesimi duket sikur është thelbi i adiksionit.

“Në mënyrë të ngjashme sesi drogat procesohen për të rritur adiksionin, studimi sugjeron që mund të procesohen ushqimet duke shtuar yndyra dhe karbohidrate të ripërpunuara, si mielli dhe sheqeri”.

Dhe ndërkaq që “Yale Food Addiction Scale” mbështetet në baza shkencore një rezultat interesant i studimit është që “uji” merr pjesë në listë para gjithë frutave dhe perimeve të përfshira.

Shihni listën dhe nëse doni të hani diçka ndërsa lexoni, zgjidheni nga fundi.

1.Pica

2.Çokollata

3.Patatinat

4.Biskotat

5.Akullorja

6.Patate të skuqura

7.Burgeri me djathë

8.Kripa jodietike

9.Torta

10.Djathi

11.Proshutë

12.Pula e pjekur

13.Kokoshka me gjalpë

14.Drithëra

15.Çamçakëz

16.Bifteku

17.Arrat

18.Vezët

19.Gjoks pule

20.Çibukë

21.Ujë

22.Dredhëza

23.Misër (pa gjalpë ose kripë)

24.Salmoni

25.Bananet

26.Brokoli

27.Oriz i thjeshtë kaf

28.Molla

29.Bishtaja

30.Karota

31.Kastraveci