Disa zakone të lehta shëndetësore për të pasur sukses për vitin e ri

146
Sigal

Hulumtimet tregojnë se arritjet e vogla sinjalizojnë qarkun e shpërblimit në trurin tonë, kjo çliron kimikate që na bëjnë të ndihemi më të sigurt, duke rritur vetëvlerësimin tonë dhe duke ushqyer motivimin tonë të brendshëm.

Pra, ndërsa këto zakone mund të duken si pa mend, zotërimi i tyre tani mund të bëjë një ndryshim të madh në nivelin tuaj të motivimit muajin e ardhshëm.

Pini një gotë ujë çdo mëngjes

Deri tani ju ndoshta keni dëgjuar këshillat e rekomanduara për të pirë gjysmën e peshës tuaj trupore në një gotë ujë çdo ditë. Por nëse kjo duket si një arritje e pamundur, ose nëse tashmë po e bëni këtë, provoni këtë mënyrë të thjeshtë për të pirë më shumë. Vendosni një shishe uji ose një gotë me ujë pranë aparatit tuaj të kafesë, në mënyrë që në mëngjes, para se të pini një gllënjkë nga ndonjë gjë tjetër, të pini një gotë ujë .

Shtoni një perime në ditë në dietën tuaj

Inkurajoni veten të hani më shëndetshëm duke u përkushtuar të hani vetëm një perime shtesë në ditë.

Lëvizni për 5 minuta në ditë

Angazhohuni të lëvizni trupin tuaj për vetëm 5 minuta në ditë , qoftë duke marshuar në vend ndërsa gatuani mbi sobë ose duke ecur. Ulja e pritshmërive tuaja për stërvitje pakëson motivimin e kërkuar për t’u larguar nga divani dhe zvogëlon sasinë e vullnetit të nevojshëm për të fuqizuar përmes një stërvitje më të gjatë. Dhe mund të habiteni se sa e lehtë është ta ktheni atë shëtitje 5-minutëshe në një shëtitje 10-15-minutëshe sapo të lëvizni.

Uluni të dielave dhe planifikoni stërvitjet tuaja

Pavarësisht nëse është një shtrirje joga 5-minutëshe në një aplikacion ose një shëtitje e plotë 45-minutëshe ose stërvitje HII, vendoseni në kalendarin tuaj në ditën dhe orën që planifikoni ta përfundoni. Fakti i thjeshtë që keni shpenzuar 5 minuta duke e bërë këtë është diçka për të festuar

Punoni në marrëdhënien tuaj me veten

Pavarësisht nëse doni të gjeni motivim për të ushtruar, të ndiheni më të sigurt në punë ose të jeni më të lumtur në përgjithësi, kultivimi i një marrëdhënieje pozitive me veten është hapi i parë për të arritur atje. Provoni të vendosni një ditar pranë shtratit tuaj ose një libër vetë-përmirësimi në tavolinën e kafesë pranë telekomandës.

Lironi një pjesë të ngurtë të trupit

A është qafa juaj gjithmonë e shtrënguar? Apo ndoshta ijet tuaja janë gjithmonë të lënduara? Zgjidhni një zonë të trupit tuaj dhe bëni një shtrirje në ditë për të ndihmuar në lirimin e asaj zone. Nëse është qafa juaj, provoni ta lëshoni veshin e djathtë në shpatullën tuaj të djathtë për disa frymëmarrje dhe më pas të ndërroni anën. Nëse janë ijet tuaja , provoni të uleni me kyçin e këmbës së djathtë mbi gjurin tuaj të majtë për të shtrirë ijën e jashtme dhe glute.

Vendosni një rutinë 5-minutëshe të natës

Largoni stresin dhe zëvendësoni zakonet e pashëndetshme, si snacking dhe pirja, duke marrë disa minuta për veten tuaj gjatë natës. Vendosni një alarm në telefonin tuaj si kujtesë dhe më pas vendosni kohëmatësin për 5 minuta. Bëni një meditim, frymëmarrje të thellë, ditar ose dërgoni mesazhe një miku. Përqendrohuni në shpenzimin e atyre minutave duke bërë diçka që ju relakson. Mund të jetë edhe një rutinë e re bukurie gjatë natës, si një maskë për fytyrën ose masazhimi i këmbëve. Praktikoni një kujdes për veten në çdo mënyrë që ju relakson në mbrëmje.