Sigal

Ndoshta, është koha për të mos humbur para në kozmetikë të shtrenjtë që premtojnë mrekullira dhe thjesht ta fillojmë nga baza.

Sot po përpiqemi t’ju mbrojmë nga 8 nga gabimet më të përhapura kur bëhet fjalë për t’u kujdesur për fytyrën: 

1. Ju e ndryshoni shumë kozmetikën tuaj
Nuk është e lehtë të rezistosh me blerjen e një kremi tjetër të fytyrës ose të serumit, kur revistat vazhdojnë të na tregojnë përmbledhje të pafundme të produkteve më të mira të bukurisë të sezonit, ndërsa dyqanet kozmetike vazhdojnë të bëjnë njoftimin e zbritjeve dhe shitjeve. Megjithatë, ende vlen të bëni më të mirën për t’i rezistuar, veçanërisht nëse keni disa produkte në shtëpi që ju përshtaten plotësisht. Një krem ​​i ri i sapo blerë mund të bëhet arsyeja për një reaksion alergjik.

2. Ju përdorni një pastrim të fytyrës me scrub në baza ditore
Lëkura jonë rigjenerohet pa asnjë ndihmë “ekstra”, megjithatë, ne ende vazhdojmë të përdorim scrube për të shpejtuar këtë proces. Nëse e bëni këtë përditë, ju rrezikoni të privoni lëkurën tuaj nga shtresa mbrojtëse e saj. Në përgjithësi, scrubet nuk janë zgjidhjet më të mira për pastrimin e fytyrës.

3. Ju refuzoni përdorimin e heqësve të kozmetikës
Në një përpjekje për të lehtësuar rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës, mund të hiqni tualetin me ujë. Nëse nuk përdorni heqësit specifikë të tualetit në fillim grimcat kozmetike do të qendrojnë në fytyrën tuaj dhe kjo mund të çojë në degradimin e poreve, puçrrave dhe rritjes së vajit në lëkurë.

4. Ju përdorni të njëjtin jastëk për 2 javë
Edhe nëse lani flokët dhe pastroni fytyrën tuaj çdo mbrëmje para se të flini, jastëku juaj ruan pluhurin. Pas 2-3 ditësh, jastëku juaj ka kushte perfekte për të “pasuruar” fytyrën me papastërtira. Ndërrojeni atë një herë në dy ditë. Dhe gjithashtu përpiquni ta zëvendësoni atë me një të bërë  bërë prej mëndafshi. Kjo do t’ju japë më shumë shanse jo vetëm për të mbrojtur fytyrën tuaj nga skuqjet, por edhe nga rrudhat e parakohshme.

5. Ju pastroni vetullat tuaja para se të bëni make-up
Nëse papritmas gjeni qime shtesë në zonën e ballit ose mbi buzën e sipërme, i lini ato ashtu siç janë deri në mbrëmje. Duhet të prisni jo më pak se dy orë, para se të aplikoni krem ose produkte kozmetike, në rastin e kundërt.

6. Ju lani fytyrën para se të bëni një dush
Produktet e flokëve shpesh përmbajnë silikone, parabene dhe kimikate të tjera që ti bëjnë flokët të butë. Për fat të keq, ato nuk janë aq të dobishme për fytyrën. Ato shkaktojnë acarim, skuqje ose përkeqësojnë aknet ekzistuese. Kjo është arsyeja pse ne rekomandojmë heqjen e kozmetikës nga fytyra juaj para se të bëni një dush.

7. Ju nuk përdorni krem nate para se të flini 
Lëkura juaj do të bëhet më mirë nëse aplikoni një krem ​​natën, një serum ose një maskë. Substancat aktive që përmbajnë këto produkte neutralizojnë efektin negativ të kozmetikës dhe ndihmojnë që fytyra juaj të duket e freskët.

8. Ju nuk përdorni produkte SPF në ditë me re
Duket se çdokush që kujdeset për të qëndruar i ri dhe i bukur, ka kuptuar rëndësinë e mbrojtjes nga rrezet UV. Por edhe pse shumë njerëz përdorin një produkt SPF në ditët me diell edhe në qytet dhe jo vetëm në plazh, ende, shumë prej tyre harrojnë mbrojtjen nga dielli në ditë me re. Për fat të keq, rrezatimi i dëmshëm ultravjollcë është gjithmonë atje, madje edhe në vendet e ftohta skandinave. Kjo është arsyeja pse është e nevojshme ta mbroni lëkurën tuaj gjatë gjithë vitit. Një krem me SPF 30 është i mjaftueshëm për shëndetin e lëkurës suaj.