VIDEO/ Thirrja e Metës nga Puka: Të shpëtohen pyjet halore të kërcënuara nga procesionaria

13
Sigal

Kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka postuar një video nga Puka në faqen e tij në facebook ku bën thirrje për një projekt qeë të shpëtohen nga shfarsoja pyjet halore të kësja zone të kërcënuara seriozisht nga procesionaria.

Postimi i plotë:

Pyjet halorë të Pukës prej kohësh po helmohen, degradojnë dhe rrezikojnë të shfarosen nga procesionaria.

Duhet të ndërmarrim urgjentisht një projekt për shpëtimin e kësaj pasurie të madhe natyrore kombëtare nga ky armik i rrezikshëm, në mënyrë që Puka të ketë një të ardhme të ndritur, sidomos sa i takon turizmit malor.

Projekti i FAO në Maqedoni është një eksperiencë që duhet ndjekur!