VIDEO/ Studentët i këndojnë këngë Ramës në urban, “ndoshta rri i fshehur atje në pyje apo rri i trembur atje me yjet”

464
Sigal

Protesta e studentëve padyshim ka qenë një nga ngjarjet demokratike më të rëndësishme për shoqërinë shqiptare vitet e fundit.

E ndezur krejt spontanisht dhe pa mbështetje politike studentët në të gjitha Universitet e vendit, bojkotuan mësimin dhe dolën duke protestuar për uljen e tarifave dhe si dhe për përmirësimin e kushteve në Universitete.  Ato i parashtruan 8 kërkesa qeverisë dhe kërkuan plotësimin e tyre duke refuzuar negociatat me kryeministrin Edi Rama, pavarsisht dialogut që ai ka kërkuar me to.

Por ajo që është vënë re në këtë protestë është përdorimi i “meme”-ve si postera, ku studentët evidentonin problemet që qeveria ka krijuar me to. Ndërkohë veç “meme”-ve sot ato kanë krijuar një parodi për kryeministrin Edi Rama, me këngën e njohur shqiptare “Rrugës i trishtuar”, të cilën e kanë kënduar në Urban.

“Rruges i trishtuar, dikush po ecen,

i falimentuar dhe fare vetem,

Reformen qe ngeli, duke kerkuar

i erdhi fundi

iku dhe e la…

Ramen qe e donte , sa donte jeten

e braktisi sonte dhe e la vetem

Ligjin qe hartoi, sa shpejt u shua,

erresires fundi …

iku dhe e la…

Ndoshta rri i fshehur, diku ne pyje,

apo rri i trembur, atje me yjet

dhe dergon atje

Ervisin qe e don.

Kushedi kur kthehet,

apo nuk kthehet,

se do pendohet

Çili ne vetmi,

lekët i kerkon…

nanananananana

Rruges i trishtuar, dikush po ecen,

i falimentuar dhe fare vetem,

Reformen qe ngeli, duke kerkuar

i erdhi fundi

iku dhe e la…

dhe pastaj do vij dhe do kerkoi

Që dikush tjeter, ta degjoi

Kete here te donte te ishte

edhe njeher pran

dhe do hiqte dore

Nga ligji qe e don…

nnananannaannaanna”

Frymëzuar nga Alban Pira