Nis seanca dëgjimore për 53 kandidatët e kualifikuar që garojnë për postet në KQZ

42

Komisioni i Posaçëm Parlamentar ka filluar sot me seancat dëgjimore të 53 kandidatëve të kualifikuar që garojnë për postet në KQZ-në e re e cila do të ketë 3 nivele dhe 12 anëtarë.

Sot dhe nesër do të ketë seanca dëgjimore për kandidatët, dhe në fund Komisioni do të përzgjedhë të preferuarit bazuar tek votat e anëtarëve nga mazhoranca (Gjiknuri, Shameti dhe Hyseni), opozita parlamentare (Murrizi dhe Stojku), si dhe i mandatuari i opozitës jashtëparlamentare pranë Komisionit, Oerd Bylykbashit.

Ditën e djeshme po nga ky Komision u skualifikuan 17 kandidatë që nuk përmbushnin kriteret përkatëse.

-Ndërkohë në garë janë 53 kandidatët e mëposhtëm:

  1. Admir Drago KOMISIONER + rregullator + KAS
  2. Agim Paskali rregullator + KAS
  3. Agron Haxhimihali KOMISIONER + nënkomisioner + rregullator
  4. Agron Sulshabanaj KAS
  5. Arben Xhiku KOMISIONER + rregullator
  6. Arben Isaraj KAS
  7. Ardjan Myslimaj KOMISIONER + rregullator
  8. Arens Çela rregullator + KAS
  9. Behar Zeneli rregullator
  10. Besnik Maho KAS
  11. Bledar Skënderi KOMISIONER
  12. Drita Avdyli KOMISIONER + rregullator
  13. Dritan Çaka KOMISIONER + rregullator + KAS
  14. Elona Bano rregullator
  15. Elvin Lako KOMISIONER + rregullator + KAS
  16. Elvis Çefa nënkomisioner + rregullator + KAS
  17. Emiliano Braho rregullator + KAS (skualifikohet për rregullator)
  18. Esmir Rringaj KAS
  19. Fatmir Tafaj KAS
  20. Farie Osmani KAS
  21. Florian Beqiraj rregullator + KAS
  22. Gentian Rumano KAS
  23. Haki Mustafa KOMISIONER + nënkomisioner + rregullator
  24. Halil Hyseni KOMISIONER
  25. Helga Vukaj KOMISIONER + nënkomisioner+ rregullator + KAS
  26. Hysen Osmanaj KOMISIONER + nënkomisioner+ rregullator + KAS
  27. Ilirjan Rusmaili KOMISIONER + KAS
  28. Ilirjan Celibashi KOMISIONER
  29. Ilirjana Nano rregullator
  30. Irena Nino KAS
  31. Irsa Ruçi KOMISIONER + rregullator
  32. Ismail Tafani KOMISIONER + nënkomisioner
  33. Iva Nathanaili rregullator+ KAS
  34. Kamerion Salillari rregullator + KAS (skualifikohet për rregullator)
  35. Klement Zguri rregullator
  36. Koli Bele KOMISIONER + KAS
  37. Kristaq Kume rregullator
  38. Laureta Bregasi rregullator + KAS
  39. Lealba Pelinku KOMISIONER + nënkomisioner+ rregullator + KAS
  40. Ledio Braho KAS
  41. Lefterie Luzi Lleshi KOMISIONER + rregullator + KAS
  42. Leonard Gremshi rregullator + KAS
  43. Lindita Tako rregullator + KAS
  44. Mimoza Canaj KAS
  45. Muharrem Çakaj KOMISIONER + nënkomisioner+ rregullator + KAS
  46. Odeta Berberi rregullator
  47. Odeta Seferaj KAS
  48. Petrit Çano KAS
  49. Redinela Beqiraj KAS
  50. Sali Shehu KOMISIONER
  51. Sokol Bana KOMISIONER + KAS
  52. Spiro Maliqi rregullator + KAS
  53. Theodhor Sollaku rregullator + KAS