Formohet Gjykata Kushtetuese, Presidenti Meta dekreton gjyqtarin Përparim Kalo

491
Sigal

Gjykata Kushtetuese bëhet funksionale. Përparim Kalo është dekretuar nga Presidenti Ilir Meta dhe bëhet gjyqtari i gjashtë në Kushtetuese.

Me 6 anëtarë, Gjykata Kushtetuse mund të marrë vendime normalisht.

Me formimin e Gjykatës Kushtetuese pritet të jepen vendimet e rëndësishme, duke filluar për zgjedhjet e 30 Qershorit 2019, konfliktin Presidencë-Kryeministri dhe shumë çështje të tjera të rëndësishme.