Ndahet nga jeta aktori i parë afrikano-amerikan që ka fituar “Oscar”

31
Sigal

Louis Gossett Jr., afrikano-amerikani i parë që fitoi një Oscar për aktorin dytësor dhe një fitues Emmy për rolin e tij në mini-serialin televiziv “Roots” (Poots), ka vdekur.

Ai ishte 87 vjeç. Nipi i Gossett tha për “Associated Press” se aktori vdiq të enjten në mbrëmje në Santa Monica, Kaliforni. Ndërkohë nuk dihet asgjë për shkakun e vdekjes.

“The Guardian” shkruan se Louis Gossett Jr. rolin e parë të aktrimit e mori në produksionin e “You Can’t Take It With You” në shkollën e mesme në Brooklyn, ndërsa u përjashtua nga ekipi i basketbollit për shkak të një dëmtimi.

Mësuesi i tij i anglishtes e ftoi të shkonte në Manhatan për të provuar “Take a Giant Step”. Ai mori pjesë dhe bëri debutimin e tij në Broadway në 1953, në moshën 16-vjeçare.

Gossett ndoqi Universitetin e Nju-Jorkut me një bursë për basketboll dhe dramë. Së shpejti, ai ishte duke aktruar dhe kënduar në shfaqje televizive të drejtuara nga David Susskind, Ed Sullivan, Red Buttons, Merv Griffin, Jack Parr dhe Steve Allen.

Gossett u miqësua me James Dean dhe studioi aktrim me Marilyn Monroe, Martin Landau dhe Steve McQueen në degën e Studios së Aktorëve të mësuar nga Frank Silvera. Në vitin 1959, Gossett mori vlerësime kritike për rolin e tij në prodhimin e Broadway të A Raisin in the Sun së bashku me Sidney Poitier, Ruby Dee dhe Diana Sands. Ai u bë një yll në Broadway, duke zëvendësuar Billy Daniels në The Golden Boy me Sammy Davis Jr. në 1964.

Gossett shkoi për herë të parë në Hollywood, në vitin 1961, për të bërë versionin filmik të ‘Sun on Sun’.

Gossett u shfaq në filma televizivë si “The Satchel Paige Story”, “Backstairs at the White House”, “The Josephine Baker Story”, për të cilin fitoi një tjetër Golden Globe dhe “Roots Revisited”, si dhe “Bonanza”. “The Rockford Files”, “The Mod Squad”, “McCloud” dhe me Richard Pryor në “The Partridge Family”.