Si ndikon ndryshimi i motit në trupin tonë

246
Sigal

Ndryshimi i motit dhe temperaturave kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në trupin tonë. Moti me shi apo i zymtë mund t’ju bëjë të ndiheni të lodhur, por në këtë rast kujtesa funksionon më mirë. Por se çfarë i ndodh trupit tonë kur ndryshon moti mund ta mësoni më poshtë.

Lëkura mund të mos jetë në formën më të mirë. Ndërsa moti ftohet, ajri bëhet më pak i lagësht, gjë që mund të shihet përmes lëkurës sonë. Ajo bëhet e thatë dhe e plasaritur. Erërat e forta gjithashtu mund të dëmtojnë pengesën mbrojtëse lipide të lëkurës, duke shkaktuar gjakderdhje. Prandaj rekomandohet të përdorni kremra hidratues dhe shmangni dushet e gjata dhe të nxehta pasi heqin vajrat natyralë që lëkura prodhon.

Flokët dhe thonjtë mund të dobësohen. Në dimër, flokët dhe thonjtë përballen me të njëjtin problem si lëkura. Enët e gjakut ngushtohen dhe furnizimi me ushqim dhe oksigjen zvogëlohet. Sigurisht, ajo dobëson flokët dhe thonjtë, duke i bërë ato të thatë dhe të brishtë, dhe më të prirur për dëmtime.

Mund të përjetoni dhimbje të kyçeve Keni ndier dhimbje të kyçeve kur koha nuk është e mirë? Rënia e presionit barometrik mund të shkaktojë dhimbje. Lëngjet brenda nyjeve bëhen më të trasha në temperatura të ulëta, kështu që kockat tona ndihen më të ngurta.

Mund të përjetoni migrenë dhe dhimbje koke më shpesh. I ftohti i bën enët tona të gjakut të ngushta, duke ngadalësuar kështu rrjedhën e gjakut. Më pak gjak arrin në tru, gjë që mund të çojë në dhimbje koke të forta.