Ndahet nga jeta këngëtarja e muzikës popullore, la një karrierë të pasur

289
Ndahet nga jeta në moshën 82-vjeçare këngëtarja e mirenjohur e muzikes popullore Naile Hoxha. Ajo u nda nga jeta ne qytetin e Shkodres duke lene pas nje karriere te pasur mbi 60 vjeçare ne skene, me repertorin e pasur dhe zerin melodioz. Disa nga këngët e saj të njohur janë: “Besën që m’ke dhan”, “Moj e mirë synën larushe”, “Nusja jonë si lule bore”, “Ç’na erdhi kjo pranverë”, “Xhamadani kuq si gjaku” Pak muaj më parë, këngëtarja në një intervistë për “Panorama” ka rrëfyer për karrierën e saj muzikore. Ajo është shprehur se ka qenë këngëtarja e preferuar e ish-diktatorit Hoxha.