Zbulohet ilaçi i ri që vret Covid-19 brenda 24 orëve / Jo më nevojë për vaksina

464
Sigal

Teksa njerëzimi po pret me padurim vaksinën anti Covid, shkencëtarët duket se kanë shpikur ilaçin kundër flamës që po kërcënon botën. Studiuesit kanë zbuluar se trajtimi i infeksionit SARS-CoV-2 (Covid-19) me një ilaç të ri antiviral, MK-4482 / EIDD-2801 ose Molnupiravir, që mbyt plotësisht transmetimin e virusit brenda 24 orësh. Sipas studimit, botuar në revistën Nature Microbiology, ekipi hulumtues nga Georgia State University (GSU) fillimisht zbuloi se ilaçi është i fuqishëm kundër viruseve të gripit.

Lexo edhe : Zgjedhjet e parakohshme në Kosovë, Vasili: Standart i lartë demokracie

“Ky është demonstrimi i parë i një ilaçi oral në dispozicion për të bllokuar shpejt transmetimin e SARS-CoV-2. MK-4482 / EIDD-2801 që mund të ndryshojë betejën”, tha autori i studimit Richard Plemper nga GSU.

Për shkak se ilaçi mund të merret nga goja, trajtimi mund të fillojë herët për një përfitim potencialisht të trefishtë: të pengojë përparimin e pacientëve në sëmundje të rëndë, të shkurtojë fazën infektive për të lehtësuar ankthet  emocionale dhe socio-ekonomike të izolimit të zgjatur të pacientit dhe përhapjen e shpejtë të infektimeve në shpërthimet lokale.

“Ne kemi vërejtur herët që MK-4482 / EIDD-2801 ka një aktivitet të spektrit të gjerë kundër viruseve të ARN-së respiratore dhe se trajtimi i kafshëve të infektuara nga goja me ilaçin ul sasinë e grimcave virale të shpërndara për disa rende të madhësisë, duke zvogëluar në mënyrë dramatike transmetimin,” tha Plemper.

Lexo edhe : Ndalim qarkullimi për Krishtlindje, Pollo: Të rrëzohet urgjentisht vendimi që rikthen ateizmin shtetëror

“Këto veti e bënë MK-4482 / EIDD / 2801 një kandidat të fuqishëm për kontrollin farmakologjik të Covid-19”, shtoi Plemper.

Në studim, ekipi hulumtues rivendosi MK-4482 / EIDD-2801 kundër SARS-CoV-2 dhe përdori një model ferre për të testuar efektin e ilaçit në ndalimin e virusit

Revistat shkencore bëjnë të ditur se tashmë testimet e këtij ilaçi kanë kaluar fazën e tretë të testimit dhe se në muajin maj mund të hidhet në treg. Por që më më parë kërkohet miratimi i Administratës së Ushqimeve dhe Barnave në SHBA.