Video/ Zbulohet zhurma që është dëgjuar gjatë operacionit të kërkim-shpëtimit të nëndetëses Titan

16
Sigal

Zbulohet zhurma që është dëgjuar gjatë kërkimit të ekipeve të shpëtimit në zonën më të gjerë ku ndodhej nëndetësja Titan. Kërkimet kishin filluar pasi kontakti me anijen e saj mëmë humbi. Nëndetësja u zhduk gjatë një misioni në rrëzimin e Titanit të dielën, 18 qershor 2023.

“Tingulli i zbrazët” i luajtur për herë të parë në një dokumentar të ri, raporton Daily Mail, ka një ritëm të rregullt dhe të qëndrueshëm, i cili tërhoqi vëmendjen e ekspertëve – dhe ngjalli shpresa se zhurma mund të jetë sinjali SOS të bëra nga pesë burrat në bord. “Mund të jetë dikush që godet, simetria midis atyre goditjeve është shumë e pazakontë,” thotë ish-kapiteni i nëndetëses së Marinës Ryan Ramsey në dokumentar. “Është ritmike, është si dikush që e bën atë tingull dhe fakti që ai përsëritet është vërtet i pazakontë”. Audioja mund të dëgjohet në orën 0:20 të videoklipit promo më poshtë.

Shiko Videon:

Dokumentari i ri, që do të publikohet për të shënuar një vjetorin e tragjedisë në qershor, shikon prapaskenat e operacionit të kërkimit shumë milionë dollarësh. Dokumentari, nga prodhimet e ITN për Channel 5, pyet gjithashtu se çfarë mësimesh mund të nxirren nga fatkeqësia.

Pasi zëri është regjistruar për herë të parë rreth orës 23.30. më 20 qershor, marina amerikane konfirmoi se kishte zbuluar zhurmat mëngjesin e ardhshëm. Kapiteni i Rojës Bregdetare Jamie Frederick pranoi në atë kohë: “Përsa i përket zhurmave, konkretisht, ne nuk e dimë se çfarë janë ato, për të qenë i sinqertë me ju.”

Në mënyrë tragjike, shpresat e ngritura nga tingulli misterioz i trokitjes u shuan më vonë. Shumë argumentuan se zhurma ka të ngjarë të ishte nga rrënojat ikonë.

Bota u trondit pasi ekipet e shpëtimit dyfishuan urgjentisht përpjekjet e tyre për të gjetur nëndetësen e zhdukur përpara se të mbaronte oksigjeni.

Titani ishte një anije eksperimentale në të cilën pjesëmarrësit nënshkruan një dokument që thoshte mundësinë e vdekjes tre herë në faqen e parë. Midis pasagjerëve ishin miliarderi pakistanez Shahzada Dawood, 48 vjeç dhe djali i tij 19-vjeçar, Suleman.

Kjo është një familje me lidhje të ngushta me Britaninë e Madhe dhe zotëron një rezidencë në Surrey. Në fakt, 79-vjeçari Hussein Dawood, babai i Shahzada-s dhe gjyshi i Suleman-it, është kreu i Dawood Hercules Corporation, që prodhon kimikate dhe Engro Corporation, që operon në fushën e plehrave, ushqimit dhe energjisë.

Një pasagjer tjetër ishte biznesmeni dhe eksploruesi britanik Hamish Harding 58-vjeçar. Në bord ishte gjithashtu Paul-Henri Narzolet, një eksplorues francez me famë botërore, ndërsa anëtari i pestë i ekuipazhit që humbi jetën ishte CEO i OceanGate, Stockton Rush.