U arratis nga Rusia me helikopterin ushtarak të sapo prodhuar, piloti rus gjendet i vdekur në Spanjë. Dyshohet se…

18
Sigal

Andriy Yusov, një përfaqësues i Drejtorisë Kryesore të Inteligjencës së Ukrainës ( HUR ), konfirmoi vdekjen e pilotit rus Kuzminov, i cili mori kontrollin e një helikopteri luftarak të blinduar rus Mi-8 dhe e solli atë të sigurt në një bazë ajrore në rajonin e Kharkiv. në gusht të vitit 2023.

“Ne mund të konfirmojmë faktin e vdekjes,” tha Yusov për Kyiv Post, duke mos dhënë detaje shtesë. Sipas mediave ruse, Maksim Kuzminov u qëllua për vdekje, me të paktën pesë plumba në trup. Ai u gjet në një parking nëntokësor në komunën e Villajoyosa, në provincën e Alicante, Spanjë. Gushtin e kaluar, inteligjenca ukrainase kreu një operacion të suksesshëm “Titmouse” – piloti rus Maxim Kuzminov solli vullnetarisht një helikopter Mi-8 nga Rusia në rajonin e Kharkiv, në duart e inteligjencës ushtarake ukrainase në pritje.

Sipas HUR, operacioni përfshinte jo vetëm kapjen e helikopterit Mi-8, por edhe marrjen e dokumentacionit të vlefshëm dhe pajisjeve sekrete teknike. Piloti tha se motivi i tij ishte kundërshtimi ndaj pushtimit rus të Ukrainës, duke thënë se nuk donte të ishte pjesë e tij. Në këmbim të kryerjes së këtij operacioni të veçantë, atij iu ofruan garanci sigurie, dokumente të reja dhe kompensim monetar. “E vërteta është pikërisht këtu. Se këtu nuk ka fashistë apo nazistë” tha ai.

“Dhe më vjen shumë keq për atë që po ndodh tani. Vrasjet, lotët, gjaku. Njerëzit thjesht po vrasin njëri-tjetrin dhe kaq. Kjo është e vetmja gjë që nuk e kuptoj, e vetmja gjë që nuk e kuptova. Kjo që po ndodh tani është thjesht një gjenocid i popullit ukrainas,” tha Kuzminov në një dokumentar të botuar nga HUR. “Unë nuk dua të jem bashkëpunëtor i krimeve ruse… Ukraina do të fitojë – është vetëm çështje kohe”, shtoi Kuzminov.

Sipas dokumentarit të HUR, inteligjenca ushtarake ukrainase mundësoi një korridor të sigurt për fluturimin e helikopterit. Megjithatë, piloti pësoi lëndime gjatë kapjes. Dy anëtarë të tjerë të ekuipazhit zgjodhën “të mos dorëzoheshin dhe humbën jetën pas uljes”. Operacioni ukrainas “Titmouse” u bë i pari në këtë luftë kur shërbimet speciale ukrainase arritën të kapnin një avion të ri rus në gjendje luftarake, si dhe të joshin në anën e tyre një pilot të ri rus të profilit.