Super cikloni Amphan godet Azinë, shkon në 84 numri i viktimave

34
epa08432105 Dark rain clouds as cyclonic strom Amphan is expected to hit the Bengal in Kolkata, Eastern India, 19 May 2020. The Odisha and the Bengal government are considering mass evacuations in the vulnerable areas after the cyclone Amphan alert. EPA/PIYAL ADHIKARY

Cikloni Amphan, më i fuqishmi i 20 viteve të fundit, ka prekur tokën duke sjellë dëme të mëdha në Calcuta, Indi dhe duke lënë milion njerëz pa energji elektrike.

Miliona persona janë evekuuar dhe janë përqendruar në vende të ngritura për tu ruajtur nga stuhia, pavarësisht rreziqeve nga Covid-19.

‘Amphan është më keq se koronavirus’, ka thënë Mamata Banerjee, kryeministri i West Bengala, shteti në të cilin Calcuta është kryeqytet. Të vdekurit kanë shkuar në 84, ndërsa në Bangladesh janë regjstruar 12 viktima.