Shpërthen vullkani më i madh në botë pas 38 vitesh, nisin evakuimet e banorëve përreth

59
Sigal

Shpërthimi i parë në vullkanin më të madh në botë në 38 vjet – Mauna Loa është një nga pesë vullkanet që përbëjnë ishullin e Havait dhe ndoshta më i madhi në Tokë për sa i përket vëllimit dhe zonës që mbulon.

Aktiviteti është vërejtur në vullkanin më të madh aktiv në botë, Mauna Loa në Hawaii , për herë të parë që nga viti 1984 . Megjithëse llava rrjedh në njërën anë të vullkanit, shpërthimi i së hënës (28/11) në Parkun Kombëtar të Vullkaneve të Havait nuk kërcënon komunitetet, tha Shërbimi Gjeologjik i SHBA.

Në njoftimin e saj, Shërbimi Gjeologjik Amerikan (USGS) rekomandon vëmendje të veçantë për banorët e zonave përreth. Tashmë janë hapur strehimore të veçanta si masë paraprake, ku disa banorë kanë lënë shtëpitë e tyre me iniciativën e tyre. Shkencëtarët thanë se erërat mund të bartin gaz vullkanik dhe ndoshta hirin e imët.

Southwest Airlines nuk operoi dje për shkak të shpërthimit, tha linja ajrore. Ka anuluar pesë fluturime për dhe nga Honolulu, tha Southwest. Administrata Federale e Aviacionit të SHBA-së “po monitoron nga afër shpërthimin vullkanik dhe do të lëshojë një këshillë për trafikun ajror pasi të përcaktohet madhësia e resë së hirit”, thuhet në një deklaratë.

Ka indikacione për një kërcënim për komunitetet aty pranë dhe nuk janë lëshuar urdhra evakuimi, thanë autoritetet në Twitter. Si masë paraprake, dy strehëza u hapën, edhe pse “rreth gjysma” e shpërthimeve të regjistruara të Mauna Loa mbetën në zonën e samitit pa kërcënuar zonat e banuara, shkroi një agjenci tjetër në Twitter.

Megjithatë, shpërthimi mund të dëmtojë automjetet dhe ndërtesat, të kontaminojë furnizimet me ujë, të prishë kanalizimet dhe sistemet elektrike dhe të dëmtojë ose “vrasë” bimësinë, tha shërbimi i motit, ndërsa hiri vullkanik mund të irritojë sytë dhe mushkëritë.

“Njerëzit me sëmundje të frymëmarrjes duhet të qëndrojnë brenda për të shmangur thithjen e grimcave të hirit dhe kushdo që del jashtë duhet të mbulojë gojën dhe hundën me maskë ose leckë”, paralajmëruan ekspertët.

Në rreth 4,000 milje katrore, Hawaii, ose Big Island, është më i madhi i zinxhirit Havai, por ka një popullsi prej pak më shumë se 200,000 njerëz, sipas Byrosë së Regjistrimit të SHBA, ose më pak se 50 njerëz për milje katrore. Shumica e popullsisë është në qytete dhe komunitete përreth bregdetit.

Një nga masivët më të mëdhenj të vetëm në botë, Mauna Loa, që do të thotë “Mali i gjatë” në Havai , ngrihet 13,677 këmbë (4,169 metra) mbi nivelin e detit dhe përbën gjysmën e ishullit. Kupola e saj është 75 milje (120 km) e gjatë dhe 64 milje (103 km) e gjerë.