Rusia premton vaksinën falas për qytetarët e saj dhe me 10 dollarë/dozë për të huajt

50

Vaksina Sputnik V e Rusisë është më shumë se 95 përqind efektive dhe do të jetë falas për të gjithë qytetarët rusë, njoftoi qeveria të martën.

Instituti i Kërkimeve Gamaleya i Moskës, i cili shërben në ministrinë ruse të shëndetësisë, tha në një njoftim se tregjet ndërkombëtare do të jenë në gjendje të blejnë serumin për 10 dollarë për dozë, me pacientët që kërkojnë dy.

Kjo do të thotë që Sputnik V është “më e lirë se vaksinat mARN me nivele të ngjashme të efikasitetit”, tha instituti, duke iu referuar kandidatëve të Pfizer /BioNTech dhe Moderna.

Kjo e vë kandidatin e vaksinave të Rusisë në një pozicion unik krahasuar me vaksinat e tjera premtuese. Të dy kandidatët për Pfizer/BioNTech dhe Moderna kanë efikasitet mbi 90 përqind, gjithashtu, por ata përdorin një formulë të re mRNA që do të duhet të mbahet në kushte nën zero.

Vaksina AstraZeneca/Oxford u gjet të ketë efektivitet të ngjashëm, por mund të ruhet në frigoriferë standardë, gjë që ul kostot. Sputnik V përdor të njëjtën teknikë vektoriale virale, duke lejuar që ajo të ruhet në kushte të ngjashme.

Njoftimi i Rusisë në gusht se kishte gjetur një kandidat vaksinash ka tronditur dhe ngazëllyer botën, por u prit menjëherë me kritika dhe shqetësime mbi transparencën.

Pavarësisht nga gjetjet e së martës, studiuesit e pavarur kanë shprehur shqetësim.

Ian Jones, nga Universiteti i Reading, tha se “doza e Sputnik […] është dy herë më e madhe se doza e plotë e Oksfordit, megjithatë duket se nuk kishte ndonjë çështje frenimi. Cila është saktësisht doza ideale për këto vaksina të vektorizuara adenovirus është paksa e pasigurt”.