Rritja e çmimit të karburanteve, protesta të dhunshme në Ekuador

53
Sigal

Protesta të mëdha janë zhvilluar në Ekuador të shtunën kundër shtrenjtimit të karburanteve.

Grupet e ndryshme po vazhdojnë protestat në shumicën e provincave të Ekuadorit për të kërkuar uljen e çmimeve të karburantit dhe reforma ekonomike.

Grupet vendase në Ekuador kanë sfiduar gjendjen e jashtëzakonshme të vendosur në tre provinca ndërsa vazhdojnë të protestojnë kundër politikave ekonomike të qeverisë në mes të inflacionit në rritje dhe papunësisë.

Demonstruesit që kërkonin kontrolle më të lira të karburantit dhe çmimeve të ushqimeve bllokuan rrugët të shtunën, në ditën e gjashtë të demonstratave të dhunshme.