Papa Francesku në Paraguai: Korrupsioni është gangrenë e të gjithë kombeve

413
Sigal

Papa Françesku ka thënë gjatë vizitës në Paraguai, njërin ndër shtetet më të varfra në Amerikën Latine se korrupsioni është “gangrenë e popullit” që është përhapur në gjithë botën.
Papa dënoi korrupsionin që, sipas tij, po i mundon shumë shtete.
Siç ka bërë edhe në stacionet tjera gjatë turneut të tij në Ekuador dhe Bolivi Papa Françesku ka thirrur në parandalimin e varfërisë e cila sipas tij është endemike, shkruan “koha.net”.

Papa ka ftuar liderët politikë që mos të viktimizojnë jetërat e njerëzve për para dhe përfitime