Mediat italiane: Policia kufitare nën hetim për mbytjen e anijes që vrau 94 emigrantë

78
Sigal

Tre anëtarë të forcës së policisë kufitare të Italisë janë nën hetim për një rol të dyshuar në një mbytje të anijes në brigjet jugore të vendit këtë vit që vrau më shumë se 90 emigrantë, raportuan mediat italiane të premten.

Duke cituar nga një urdhër kontrolli i lëshuar nga prokurorët, gazeta Corriere della Sera tha se hetuesit cituan “anomali të rëndësishme” në regjistrin e aktivitetit për një motobarkë të policisë kufitare italiane të përdorur në një kërkim të braktisur për anijen e mbipopulluar me emigrantë.

Një avion vëzhgimi i operuar nga agjencia e kufirit dhe rojes bregdetare të Bashkimit Evropian, Frontex, për herë të parë dalloi varkën e vjetër prej druri në detin Jon natën e 25 shkurtit. Agjencia u tregoi autoriteteve italiane se nuk dukeshin jelekët e shpëtimit, përveç varkës, e cila ishte kontrabandë njerëzish ishte nisur në Turqi, nuk tregoi shenja shqetësimi.

Guardia di Finanza e Italisë, ose policia financiare, e cila gjithashtu ka një rol kufitar dhe doganor, dërgoi dy patrulla për të “përgjuar anijen”. Jo shumë kohë pasi kërkimi u ndërpre për shkak të motit të keq, anija e emigrantëve u copëtua pasi përplasi një breg rëre në Kalabri, “shputën e këmbës” të gadishullit italian.