Japonia dhe Singapori kanë pasaportat më të fuqishme në botë, ja ku renditen Shqipëria dhe Kosova për vitin 2022

91
Sigal

Japonia dhe Singapori kanë ende pasaportat më të fuqishme në botë, ka zbuluar një renditje e re globale për vitin 2022. Qytetarët e tyre mund të udhëtojnë në 192 vende pa viza. Gjermania dhe Koreja e Jugut qëndrojnë në vendin e dytë, me mbajtësit e pasaportave në gjendje të aksesojnë 190 destinacione pa viza, ndërsa Finlanda, Italia , Luksemburgu dhe Spanja ndajnë vendin e tretë, me një rezultat prej 189 vendesh. Pasaportat e SHBA-së dhe Britanisë së Madhe kanë rifituar një pjesë të fuqisë së tyre të mëparshme pasi ranë në vendin e tetë në vitin 2020 vendi më i ulët i mbajtur nga secili vend në historinë 17-vjeçare të indeksit. Të dy vendet tani janë në vendin e gjashtë, me një rezultat prej 186 vendesh nga 185 në renditjen e tremujorit të katërt 2021.

Renditja është prodhuar nga Indeksi i Pasaportave Henley , i cili bazohet në të dhëna ekskluzive nga Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA). Ai analizon se në sa vende mund të hyjë një mbajtës i pasaportës pa vizë paraprake. Indeksi i pasaportave Henley thotë se rezultatet dhe hulumtimet e tij më të fundit tregojnë nivele rekord të lirisë së udhëtimit për vendet e rangut më të lartë Japonia dhe Singapori, por edhe hendekun më të madh të regjistruar global të lëvizshmërisë që nga fillimi i indeksit. Ai thekson se pa marrë parasysh kufizimet në zhvillim dhe të përkohshme të lidhura me Covid-in, mbajtësit e pasaportave të dy vendeve aziatike mund të hyjnë në 166 destinacione më shumë pa viza sesa Afganistani, i cili ndodhet në fund të indeksit. Qytetarët e saj mund të hyjnë pa viza vetëm në 26 vende.

RENDITJA GLOBAL 2022 E INDEKSIT TË FUQISË SË PASAPORTIT HENLEY

Një deklaratë që shoqëron rezultatet e vitit 2022 thotë:

Kjo ndarje e thelluar në lëvizshmërinë ndërkombëtare midis vendeve më të pasura dhe atyre më të varfra u vu në fokus në fund të vitit të kaluar me ardhjen e variantit shumë infektiv Omicron, i cili u përball me një sërë kufizimesh ndëshkuese kundër kryesisht Kombet afrikane që Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres i përshkroi si të ngjashme me “aparteidin e udhëtimit”. Sipas të dhënave historike nga Indeksi i Pasaportave Henley, një individ mund të vizitonte mesatarisht 57 vende në vitin 2006 pa pasur nevojë të merrte vizë paraprakisht. Sot, ky numër është rritur në 107, por kjo rritje e përgjithshme maskon një pabarazi në rritje midis vendeve në veriun global dhe atyre në jug global, me shtetas nga vende të tilla si Suedia dhe SHBA në gjendje të vizitojnë viza në më shumë se 180 destinacione falas, ndërsa mbajtësit e pasaportave nga Angola, Kameruni dhe Laosi mund të hyjnë vetëm në rreth 50 vende.
Ndërkohë vendi ynë Shqipëria renditet në vendin e 49 dhe shqiptarët mundtë vizitojnë 114 shtete pa viza. Nga ana tjetër Kosova renditet në vendin e 103 krahas Libisë dhe Bangladeshasit dhe mbajtësit e pasaportës kosovare mund të vizitojnë vetëm 40 shtete pa viza.

1 Japoni 192 vende pa viza

1 Singapor 192

2 Gjermani 190

2 Koreja e Jugut 190

3 Finlanda 189

3 Itali 189

3 Luksemburg 189

3 Spanja 189

4 Austria 188

4 Danimarka 188

4 Francë 188

4 Holandë 188

4 Suedi 188

5 Irlanda 187

5 Portugalia 187

6 Belgjika 186

6 Zelanda e Re 186

6 Norvegjia 186

6 Zvicra 186

6 Mbretëria e Bashkuar 186

6 Shtetet e Bashkuara 186

7 Australi 185

7 Kanada 185

7 Republika Çeke 185

7 Greqia 185

7 Maltë 185

8 Hungari 183

8 Polonia 183

9 Lituani 182

9 Sllovakia 182

10 Estonia 181

10 Letonia 181

10 Slloveni 181

11 Islanda 180

12 Malajzi 179

13 Lihtenshtajni 178

14 Qipro 176

15 Emiratet e Bashkuara Arabe 175

16 Kili 174

16 Monako 174

16 Rumania 174

17 Bullgari 173

17 Kroacia 173

18 Hong Kong (SAR Kinë) 171

19 Argjentinë 170

20 Brazil 169

20 San Marino 169

21 Andorra 168

22 Brunei 166

23 Barbados 161

24 Izrael 159

24 Meksikë 159

25 St. Kitts dhe Nevis 157

26 Bahamas 155

27 Uruguai 153

27 Qyteti i Vatikanit 153

28 Seychelles 152

29 Shën Vincenti dhe Grenadinet 151

30 Antigua dhe Barbuda 150

30 Kosta Rika 150

30 Trinidad dhe Tobago 150

31 Mauritius 146

31 St. Lucia 146

32 Tajvan (Kinez Taipei) 145

33 Dominika 144

33 Grenada 144

33 Makao (SAR Kinë) 144

34 Panama 142

35 Paraguaj 141

35 Ukraina 141

36 Peru 135

36 Serbia 135

36 Vanuatu 135

37 El Salvador 134

38 Guatemala 133

38 Honduras 133

39 Kolumbi 131

39 Samoa 131

39 Ishujt Solomon 131

40 Tonga 129

40 Venezuela 129

41 Nikaragua 127

41 Tuvalu 127

42 Maqedonia e Veriut 125

43 Kiribati 123

43 Mali i Zi 123

44 Ishujt Marshall 122

45 Moldavia 120

46 Ishujt Palau 119

46 Federata Ruse 119

47 Bosnja dhe Hercegovina 117

47 Mikronezi 117

48 Gjeorgji 115

49 Shqipëria 114

50 Turqi 110

51 Afrika e Jugut 104

52 Belize 101

53 Katar 97

54 Kuvajt 95

55 Timor-Leste 93

56 Ekuador 91

57 Nauru 89

58 Fixhi 88

58 Maldive 88

59 Guajana 87

60 Botsvana 86

61 Xhamajka 85

62 Bahrein 84

63 Papua Guinea e Re 82

64 Kina 80

64 Oman 80

65 Bjellorusia 79

65 Bolivia 79

65 Arabia Saudite 79

65 Tajlandë 79

66 Namibia 78

67 Lesoto 77

67 Surinami 77

68 Kazakistan 75

69 eSwatini 74

70 Malavi 73

71 Kenia 72

71 Tanzani 72

72 Indonezia 71

72 Tunizi 71

72 Zambia 71

73 Republika Domenikane 70

74 Azerbajxhani 69

75 Gambia 68

76 Uganda 67

77 Ishujt Cape Verde 66

77 Filipine 66

78 Armenia 65

78 Zimbabve 65

79 Kuba 64

79 Gana 64

79 Marok 64

80 Kirgistan 63

80 Sierra Leone 63

81 Mozambik 62

82 Benin 61

82 Mongoli 61

82 Ruanda 61

83 Indi 60

83 Sao Tome dhe Principe 60

84 Mauritania 59

84 Taxhikistan 59

85 Burkina Faso 58

86 Gabon 57

86 Uzbekistan 57

87 Bregu i Fildishtë 56

87 Senegal 56

88 Guinea Ekuatoriale 55

88 Madagaskari 55

89 Guinea 54

89 Mali 54

89 Togo 54

89 Vietnam 54

90 Butani 53

90 Kamboxhia 53

90 Çad 53

90 Ishujt Komore 53

90 Niger 53

91 Algjeri 52

91 Republika e Afrikës Qendrore 52

91 Egjipt 52

91 Guinea-Bissau 52

91 Jordan 52

91 Turkmenistani 52

92 Burundi 51

93 Angola 50

93 Kamerun 50

93 Laos 50

94 Liberi 49

95 Kongo (Rep.) 48

95 Haiti 48

96 Xhibuti 47

97 Myanmar 46

98 Etiopi 45

98 Nigeri 45

99 Sudani i Jugut 44

100 Eritrea 43

101 Kongo (Dem. Rep.) 42

101 Irani 42

102 Liban 41

102 Sri Lanka 41

102 Sudan 41

103 Bangladesh 40

103 Kosova 40

103 Libi 40

104 Koreja e Veriut 39

105 Nepal 37

105 Territori Palestinez 37

106 Somali 34

107 Jemeni 33

108 Pakistan 31

109 Siria 29

110 Irak 28

111 Afganistan 26