Izraeli, i alarmuar për fitoren e Raisit: Ai është ‘Kasapi i Tehranit’

73
Sigal

Zyrtarët izraelitë janë alarmuar nga fitorja e ultrakonservatorit Ebrahim Raisi (Raeesi) në votimin presidencial të Iranit, duke thënë se ai është plotësisht i përkushtuar ndaj ambicieve bërthamore të Teheranit dhe politikave rajonale të ndjekura nga Udhëheqësi Suprem Ali Khamenei.

“Nuk do të ketë zgjidhje [tani] përveç kthimit prapa dhe përgatitjes së planeve të sulmit për programin bërthamor të Iranit. Kjo do të kërkojë buxhete dhe rialokimin e burimeve, ”tha një burim pa emër për Izraelin Channel 12.

Alarmi i Izraelit që Raisi duke u bërë president mund të pasohet nga reagimet më të rëndësishme të huaja ndaj zgjedhjeve shumë të kontrolluara që çuan klerikun e ashpër drejt fitores pasi kandidatët kryesorë u ndaluan nga gara, shkruajnë mediat e huaja.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Izraelit, Lior Haiat, e konsiderojë Raisin si presidentin më ekstremist të Iranit.

Raisi është shpallur fitues i zgjedhjeve të 18 qershorit, ku shumë kandidatë u diskualifikuan nga gara. Ai do të inaugurohet në postin e presidentit në muajin gusht. Raisi, një klerik dhe udhëheqës i gjyqësorit në Iran, konsiderohet se ka pikëpamje ultra-konservatore. Ai është në listën e sanksioneve amerikane dhe emri i tij ka qenë i lidhur me ekzekutimet në të kaluarën të të burgosurve politikë.

Sakaq mediat izraelite kanë nisur etiketimet ndaj presidentit të sapozgjedhur. “Përfshirja e Raisi në ekzekutimet masive i ka dhënë atij nofkën ogurzezë “Kasapi i Teheranit”. Menjëherë pasi u njoftua fitorja e tij, Amnesty International lëshoi ??një deklaratë duke kërkuar që Gjykata Penale Ndërkombëtare të hetojë atë për krime të pretenduara kundër njerëzimit dhe një “goditje spirale” të të drejtave të njeriut”, shkruajnë mediat izraelite.

Izraeli dhe Irani janë dy shtete rivale që shkëmbejnë akuza ndaj njëri-tjetrit dhe së fundmi, armiqësitë ndaj këtyre dy shteteve janë përshkallëzuar.

Irani dhe fuqitë botërore kanë arritur marrëveshje bërthamore më 2015, që kishte për qëllim frenimin e programit bërthamor të Teheranit, në këmbim të lehtësimit të sanksioneve. Por, më 2018, SHBA-ja u tërhoq nga kjo marrëveshje dhe rivendosi sanksione ekonomike ndaj Iranit. Pas kësaj, Irani ka njoftuar se ka rinisur pasurimin e uraniumit, duke rritur frikën se Republika Islamike mund të krijojë armë bërthamore.

Që prej muajit prill, fuqitë botërore, që janë nënshkruese të marrëveshjes, po takohen në Vjenë, me qëllim që ta ringjallin marrëveshjen. Më 20 qershor, palët takohen për këtë qëllim, por para takimit, është thënë se Irani dhe fuqitë botërore kanë dallime të mëdha për çështje kyçe.