Sigal

Nje zgjim ne ferr per gjithe banoret ne e perreth Genovas. Nje dite pas tragjedise me se paku 39 viktima, pas shembjes se ures 100 meter te gjate ne autostradën A10, ekipet e shpetimit vijojne punen nen rrenoja.

Rritet bilanci i viktimave ne Genova. Sipas te dhenave te fundit nga prefektura numerohen 39 viktima, nga te cilet 5 mbeten ende te paidentifikuar. Te plagosurit jane 16, 12 nga te cilet rende per jeten. Mes viktimave, nje eshte femije 8 vjec dhe dy adoleshente, 12 dhe 13 vjec.

“Nuk ishte një fatalitet, por një gabim njerëzor” që shkaktoi shembjen e urës. Kështu shprehet prokurori kryesor i Genoa, Francesco Cozzi ne nje deklarate per mediat, pasi inspektimit te bere ne zone, ne kuader te hetimeve.

Prokuroria ka hapur tashme një dosje për tragjedi te qellimshme dhe vrasje të shumëfishta. “Ne duhet t’i përgjigjemi një pyetje: pse ndodhi? – tha kryeprokurori – Kjo është detyra jonë dhe për ta bërë atë do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme ». Sipas hipotezave të para, rrezimi do t’i atribuohet një dështimi strukturor. Rrezimi, tha Stefano Marigliani, drejtor i Autostrade per l’Italia, është “për ne diçka e papritur dhe e papritur në krahasim me aktivitetin e monitorimit që është bërë në urë. Asgjë nuk u la. Nuk kishte absolutisht asgjë për ta konsideruar urën e rrezikshme”.