Greqi/ Goditen bandat e drogës, ja kodet që përdornin

415
Sigal

Policia greke ka goditur dy banda të cilat bashkëpunonin me njëra-tjetrën në shpërndarjen e lëndëve narkotike në zonën e Aticas.

Organizatat të cilat ishin kryesisht të formuara nga shqiptarë dhe romë kryenin shitjen e lëndëve narkotike me çmime më të ulëta se konkurrentët e tjerë.

Përfitimet e organizatës sipas medias greke varionin deri në 1500 euro në ditë, duke furnizuar qindra klientë.

Policia ushtroi 20 kontrolle në shtëpi në Acharnes, Filadelfia e Re, Metamorfosi dhe Neo Faliro për të çmontuar të dy organizatat kriminale, duke çuar në pranga 22 persona.

Sipas policisë greke, drejtuesi i organizatës ishte një 35 vjeçar shqiptar, i cili ndodhet në burg që nga dhjetori i vitit të shkuar, ndërsa një grua 37 vjeçare, ishte krahu i djathtë i tij.

Hetimet nisën pikërisht në nëntorit të vitit 2018 për të identifikuar anëtarët e organizatave kriminale që kishin marrë masa të forta të vetë-mbrojtje.

Ata madje kishin krijuar një fjalor të posaçëm komunikimi për të mos u kuptuar që flisnin për çështjet e drogës.

Disa nga kodet e përdorura:

-“Jeshile”, që nënkuptohej hashashi edhe për shkak të ngjyrës si dhe “gomave”. Tabletat e drogës quheshin ‘karamele’ për shkak të formës dhe ngjyrës së bardhë.

Terma të tjerë të përdorur ishin “mish”, “sodë”, “gështenja”, “kafe” për shkak të ngjyrës.

Kokaina quhej edhe “borë” ose “kacabu”.

Kur flitej për 1 kg lëndë narkotike përdorej termi “taksi”. Operacioni policor “dasmë” ose “festë”.

Për sasitë ata përdorën termin “linja”, që nënkupton gram (1 gram). Paraja quhet “letër” për shkak të strukturës së saj të letrës.

Dy organizatat kriminale

Organizata e parë kriminale ka trafikuar sasi të mëdha droge në zonën e Alyssa dhe Platonit në Akarnes vitet e fundit. Karakteristikë ishte numri i lartë i pjesëtarëve në organizatë. Kur njëri prej tyre përfundonte në burg, anëtarët e tjerë të organizatës vazhdojnë aksionin. Ata janë padyshim një nga shitësit më të mëdhenj të drogës në zonën e Akarnes, ku numri i përdoruesve ishte rreth 100 në ditë.

Organizata e dytë kriminale është një grup i veçantë, me katër anëtarë të tij që merrej me trafikimin e lëndëve narkotike në pjesë të ndryshme të Atikës. Ata kishin fituar një klientelë të qëndrueshme të përdoruesve të kokainës dhe kanabisit, duke vendosur çmimin e shitjes së kokainës në 100 euro për gram.

Ata mbanin kontakte të ngushta me anëtarët e organizatës së parë kriminale, dhe siç u bë e qartë në përfundim të hetimeve, ata zotëronin dy shtëpi të pajisura me laboratorë të standardizuar për përpunimin e lëndëve narkotike.

Bandat rajonale ishin grupe kryesore të trafikut të drogës në Akarnes, Agia Sotira, Lofou Avliza dhe “Dyzet Dëshmorët”. Ata ishin të lidhur ngushtë me njëri-tjetrin dhe kishin vendosur të ruanin një çmim fiks të shitjes së drogave, në mënyrë që të maksimizonin fitimet e tyre. Anëtarët e këtij nëngrupi furnizuan në mënyrë sistematike trafikantët, kryesisht në zonën e Akarnes dhe Ano Liosia.

Nga kontrollet në shtëpi, policia gjeti dhe kapi:

-200 g kokainë,

-500 g kanabis,

-1,035 g kimikate për përzierjen e drogës

-20 g heroinës,

-2 g kanabis, në formën e çokollatës,

-3 vetura private makina

-pistoletë,

-49 fishekë,

– shumën 28,950 EUR,

Po ashtu, oficerët e policisë në LA. Akarnes më parë kishte sekuestruar 522 gr. kokainë, 752 g. heroinë, 13.200 euro si dhe vetura, ndërsa ishin prangosur 4 persona.