Gazetarja e zhdukur gjendet e vdekur në Meksikë

68
Sigal

Një gazetar i pavarur meksikan i cili u zhduk më 9 gusht u gjet i vdekur në shtetin veriperëndimor të Sonora, tha zyra e prokurorit të shtetit.

Trupi i Juan Arjon López (62), themeluesit të faqes informative “Çfarë keni frikë” në Facebook, u gjet në qytetin e San Luis Rio Kolorado, pranë kufirit me Shtetet e Bashkuara, prokurorja e shtetit Sonora, Indira Contreras. u tha gazetarëve.

Shkak i vdekjes, sipas prokurorisë, ka qenë një goditje në kokë me send të mprehtë.

“Asnjë motiv nuk mund të përjashtohet në hetim,” tha Contreras.

Sipas Reporterëve pa Kufij, përveç punës gazetareske, Arjoni ka punuar edhe në një restorant lokal.

Trembëdhjetë gazetarë janë vrarë që nga fillimi i vitit në Meksikë, e cila është ndër vendet më të rrezikshme për këtë profesion në botë, sipas Reporters. Kjo organizatë nuk e numëron ende Arjonin mes atyre viktimave.

Qeveria meksikane, nga ana tjetër, deklaron se dhjetë gazetarë u vranë në vitin 2022, sepse numërohen vetëm ata që humbën jetën duke bërë punën e tyre.

Në vitin 2020, Juan Arjon Lopez themeloi një faqe ku publikonte informacione të ndryshme. Postimet e tij më të fundit, të publikuara më 2 gusht, kanë të bëjnë me kthimin e sendeve të vjedhura nga një shtëpi dhe sekuestrimin e drogës.