2 të vd*kur dhe 21 të plagosur pas të shtënave me armë në Oslo, policia: Sulm terrorist islamik

41
Sigal

Një 42-vjeçar është arrestuar dhe akuzuar për vrasje, tentativë vrasjeje dhe akte terroriste pas të shtënave në qendër të kryeqytetit të Norvegjisë, Oslo.

Dy persona vdiqën dhe 21 u plagosën herët të shtunën në atë që policia e quajti një “akt të terrorizmit islamik”, shkruan BBC.

Të shtënat ishin në dhe pranë Londrës Pub, një lokal i njohur LGBTQ+, klubi i xhazit Herr Nilsen dhe një pijetore tjetër.

Kryeministri i Norvegjisë i tha BBC-së se i dyshuari u mor në pyetje në maj, por nuk u konsiderua si kërcënim në atë kohë.

“Tani duhet të shohim rezultatin e një hetimi,” tha kryeministri Jonas Gahr Stoere në programin Newshour të BBC-së të shtunën vonë.

Të shtënat filluan rreth orës 01:15 me orën lokale të së shtunës (23:15 GMT të premten), thanë zyrtarët.

Dëshmitarët okularë thanë se i dyshuari nxori një armë nga çanta e tij dhe filloi të qëllonte, duke i detyruar njerëzit e tmerruar ose të hidheshin në tokë ose të iknin.

Sulmuesi u arrestua nga oficerët e policisë – të cilët u ndihmuan nga kalimtarët e rastit – disa minuta më vonë. Në vendngjarje u gjetën nga policia dy armë, njëra prej tyre automatike.

Autoritetet më vonë thanë se i dyshuari ishte një shtetas norvegjez.

Nga 21 të plagosurit, 10 ishin në gjendje të rëndë.

Niveli i alarmit për terror në Norvegji tani është ngritur në nivelin e tij më të lartë, megjithëse shërbimi i inteligjencës PST i vendit tha se aktualisht nuk kishte “asnjë indikacion” se sulme të mëtejshme ishin të mundshme.

Parada vjetore e krenarisë së homoseksualëve në Oslo do të mbahej të shtunën dhe u anulua zyrtarisht me këshillën e policisë.

Por pavarësisht kësaj, qindra njerëz marshuan pranë vendit të ngjarjes më vonë gjatë ditës, duke bërtitur: “Ne jemi këtu, ne jemi të çuditshëm, ne nuk do të zhdukemi!”