Zbardhet vrasja e Armando Beqirit në Islandë, kush është ekzekutori shqiptar i kërkuar edhe në vendin tonë

381
Sigal

Policia e Islandës ka arritur të hedh dritë mbi ekzekutimin mafioz të shqiptarit Armando Beqiraj më 13 shkurt të këtij viti. Ekzekutorit i tij quhet Angjelin Stërkaj nga Shqipëria i lindur më 1986.

Angjelin mund të dalë para trupës së gjykimit për rreth 2- javë ku do të zbulohet edhe dënimi për të.

Armando drejtonte një kompani sigurie me disa bashkatdhetarë të tij. Policia tha në një konferencë për shtyp se ai kishte pasur lidhje me botën e krimit, ku dyshohet se ka ardhur edhe shkaku i krimit.

Por kush është autori i vrasjes?

Angjelin Stërkaj nuk është një emër i panjohur edhe për policinë shqiptare, pasi është shpallur në kërkim për vjedhje me dhunë. Sipas mediave ndërkombëtare ai ka jetuar në Islandë për rreth 7 vjet dhe është e qartë se kishte armiqësi midis tij dhe Armando Beqirit, të ndjerit.

Angjelin u arrestua tre ditë pas vrasjes së Armandos. Ai vazhdimisht e mohoi fajin para hetuesve dhe nuk pranoi derisa të dhënat e policisë zbuluan se ai ishte vrasësi.

Arma e vrasjes ishte një pistoletë me kalibër 22 me silenciator. Policia gjeti armën e vrasjes në det e cila i ishte vjedhur një personi që kishte licencë për të. Prandaj, arma e vrasjes rezultonte fillimisht e regjistruar ligjërisht.

Burimet për mediat islandeze pretendojnë se armiqësia personale midis Armando dhe Angjelin është arsyeja kryesore e vrasjes.