Shtohen tensionet Turqi-Holandë/ Ja çfarë i bën Erdogan ambasadorit holandez

450
Turqia ka njoftuar një sërë masash në hakmarrje për një vendim të shtetit holandez për të bllokuar ministrat e saj nga fushata për një referendum.

Zëvendëskryeministri Numan Kurtulmus tha se ambasadori holandez nuk do të lejohet që të kthehet në Ankara, dhe diskutimet politike të nivelit të lartë janë pezulluar.

Përpjekjet turke për të mbajtur tubime në Gjermani, Austri, Zvicër dhe Holandë janë bllokuar.

Presidenti Recep Tayyip Erdogan akuzoi holandezët dhe gjermanët e nazizmit.

Mark Loëen i BBC-së në Stamboll thotë se Turqia dhe Holanda, dy aleatët e NATO-s, janë mbërthyer tani në një krizë të paparë diplomatik.

Ndërkohë, kancelarja gjermane Angela Merkel i ka ofruar Holandës “mbështetjen e plotë dhe solidaritetin” e saj.
Sigal