Parashikimi i motit për sot 20 Maj 2019

331

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga zonë e zgjeruar me presion të ulët atmosferik me qëndër të pozicionuar në Europën qëndore  e cila  po kushtëzon mot të  paqëndrueshëm në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E hënë, 20 maj  2019 

Fillimi i javës, 20 maj 2019, moti do të jetë  vranësira mesatare der itë dendura të cilat në mesditë do të pasohen nga rreshje shiu dhe stuhi të izoluara në të gjithë vendin. Era do të  jetë me drejtim  Jugperëndim (SW) me shpejtësi 10-20 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4-5 me lartësi vale 1,0–2,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore   9/18°C

Zonat e  ulëta  13/22°C

Zonat  bregdetare 14/21°C

Kosova për  ditën e hënë dt 20 Maj 2019 moti do të jetë me vranësira dhe rreshje shiu në formën e rrebesheve.  Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 9°C  në mëngjes deri në 21°C gradë Celcius në mesditë.

E martë, 21 maj 2019

E martë, 21 maj 2019, moti do të jetë  kthjellime dhe vranësira mesatare të cilat në mesditë do të pasohen nga rreshje shiu në zonën Veriperëndimore. Era do të  jetë me drejtim  Jugperëndim (SW) me shpejtësi 8-15 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4 me lartësi vale 1,0–1,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore   8/21°C

Zonat e  ulëta  13/24°C

Zonat  bregdetare 14/23°C