Sigal

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga zonë  me presion të ulët atmosferik  me qëndër  të pozicionuar në detin Egje i cili do të kushtëzojë  ne vendin tonë dhe Kosovë mot pjesërisht të qëndrueshëm.

Ditën e enjte, 19 korrik,  moti do të jetë me  alternime kthjellimesh përgjate Ultësirës perëndimore  dhe vranësira  të pakta deri në mesatare në zonat malore . Era do të jetë  e lehtë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  8-10 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë i forcës 3-4 me lartësi  vale 1.0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje graduale.

Temperaturat min dhe max
Zonat  malore         16/28°C
Zonat e  ulëta           19/32°C
Zonat  bregdetare    21/32°C